Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Eksiğimiz yok fazlamız var

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Fitch'in not artırımına ilişkin, ''Türkiye, A kategorisindeki ülkelerle aynı yerdedir. Hiçbir eksiğimiz yok fazlamız var'' dedi.

Eksiğimiz yok fazlamız var

Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına konuk olan Çağlayan, toplantının moderatörlüğünü üstlenen AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek'in, Fitch'in not artırımına ilişkin sorusu üzerine, 18 yıllık bir gecikmeden sonra not artırımının gelmesinin kendileri için bir sürpriz olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu çok da fazla abartılmaması gereken bir şey. Not artırımı Türkiye'nin en doğal hakkıydı. Bu hak edilmiş hakkın çok gecikmiş olarak teslim edilmesidir. Türkiye'nin 'yatırım yapılabilir' notunun yükseltilmesi, gelmiş olduğu BBB eksi seviyesi, bu bile Türkiye'nin gerçeklerini yansıtmaktan son derece uzaktır. Türkiye'ye olan davranışlarını hala devam ettiriyor. Türkiye, A kategorisindeki ülkelerle aynı yerdedir. Cari açıktaki düşüş, ekonomideki, büyümedeki performans, ihracattaki artışımız, işsizlikteki düşüş, mali ve bütçe disiplinine baktığımızda A seviyesinde olan ülkelerden Türkiye'nin ne eksiği var? Hiçbir eksiğimiz yok fazlamız var.''

Fitch kendini kurtardı

Çağlayan, aslında Fitch'in kendini kurtarmaya çalıştığının altını çizerek, ''Bu Türkiye açısından bulunmaz bir nimet değildir. Hak edilmiş bir olaydır. Yabancı kaynak akışını hızlandıracak. Bizim ve Merkez Bankası'nın bundan sonra ne yapacağı önemlidir. Bu konuda Merkez Bankası'nın elinde önemli enstrümanlar var'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!