Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ekşi'ye alternatif: Muhafazakar Sözlük

Üç yıl önce kurulan Cogito Sözlük, küfürsüz, hakaretsiz, tanım ve bilgiler vaad ediyor.

Ekşi'ye alternatif: Muhafazakar Sözlük

 Cogito Sözlük, üniversite öğrencisi ve mezunu yüzlerce kişiye ev sahipliği yapan mizah ağırlıklı bir genel kültür sitesi. Gündeme dair gelişmeler, kültür-sanat paylaşımları, mizahi tespitler ve siyasi yorumların yer aldığı sitede şu ana dek on binlerce farklı konuda 800 bin tanım bulunuyor. Cogito Sözlük'ün kurucusu Birol Şanlı Star'ın sorularını cevapladı...

"ARGOSUZ MİZAH OLMAZ DÜŞÜNCESİ TABULAŞTI"
Cogito'nun yolculuğu nasıl başladı?

İnteraktif sözlük hayatımıza 14 yıl önce Ekşi Sözlük ile girdi. Cogito'nun yola çıktığı 100 kişilik ekibin çeşitli sözlüklerde yazarlık tecrübesi zaten mevcuttu.

'Muhafazakar' kavramını açmak lazım belki de...

Bizim muhafazakarlık anlayışımız Müslüman, Hristiyan, Musevi, Ateist, Deist, Agnostik ayrımı yapmaksızın her türlü inanç veya görüşün saygıyla kendini ifade edebileceği bir ortam yaratmaya dayanıyor. Bu yüzden Hilal veya Kubbe Sözlük değil adımız.

Mizah ve argo dengesini nasıl kuruyorsunuz?

Mizah üzerine bir şeyler ortaya koyacaksanız Nasreddin Hoca'ya, Direktör Ali Bey'e, Teodor Kasap'a, Ali Fuat Bey'e, Ziya Paşa'ya, Cemil Cem'e duyduğunuz kadar Rıfat Ilgaz'a, Aziz Nesin'e, Neyzen Tevfik'e, Orhan Boran'a da saygı duymak lazım. Ama günümüzde küfürsüz, argosuz mizah olmaz düşüncesi tabulaştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!