Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ekonomik kriz kadınları daha fazla işsiz bırakıyor

Ekonomik krizin, istihdam alanında kadınları erkeklere göre daha olumsuz etkilediği bildirildi.

Ekonomik kriz kadınları daha fazla işsiz bırakıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün BM Kadın Örgütü ile kaleme aldığı raporda, 2002-2007'de dünya genelinde kadınların işsizlik oranının yüzde 5,8, erkeklerinkinin ise yüzde 5,3 olduğu belirtildi.

2007'den sonraki ekonomik krizin aradaki farkı 0,5'ten 0,7'ye çıkardığının açıklandığı raporda, krizin kadınların yaptığı 13 milyon işi ortadan kaldırdığı vurgulandı.

2009 krizinden bu yana dünyada kadın ve erkeklerin yaptığı 29 milyon iş imkanının ortadan kalktığının belirtildiği raporda, 2013'te 2,5 milyon iş imkanının daha "yok olacağı" kaydedildi.

Raporda, gelişmekte olan ülkelerde, kadınların özellikle ticaret alanında işsiz kaldığı ifade edildi.

Gelişmiş ülkelerde de sanayi alanında kadınların çalışma imkanının yarıya indiği, sanayi alanıyla ilgilenen kadınların yüzde 85'inin eğitim ve sağlık alanlarına yöneldiği belirtildi.

Erkeklerin zanaat, ticaret, makine sektörü ve yönetim gibi, kadınların ise sekreterlik gibi orta düzeyde vasıf gerektiren mesleklerde daha fazla temsil edildiği vurgulandı.

Çalışan kadınların yarısının maaş garantisi olmayan işlerde görevli olduğu, erkeklerde bu oranın yüzde 48 olduğu belirtildi.

Raporda, ev işlerinin yükünün azaltılması ve çocukların bakım hizmetlerinin geliştirilmesi için altyapının iyileştirilmesi gerektiği kaydedildi.

BM Kadın Örgütü'nün Başkanı ve eski Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, dünya genelinde kadınların, ekonomiye ve verimliliğe katkıda bulunsalar da ekonomik güçlerini tam olarak hayata geçirmelerini önleyen birçok engelle karşılaştıklarını ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!