Ekonomik büyüme sevindirici

İnşaat16 Grubu Derneği Başkanı Şener Akkan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı Türkiye'nin 2012 yılı ekonomik büyüme rakamlarını ve inşaat sektörünün 2012'de Türkiye ekonomisine sağladığı katkı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomik büyüme sevindirici

Türkiye'nin 2012 yılında diğer yıllara oranla ekonomisinde yaşanan sert düşüş hakkında yorum yapan Şener Akkan, Ekonomik büyümenin beklenen seviyede olmasa da büyümenin devam etmesinin ülke için olumlu olduğunu vurguladı. Akkan, " Türkiye'nin 2010 ve 2011 yıllarında sırasıyla gerçekleştirdiği yüzde 9,2 ve yüzde 8,8'lik büyüme oranlarının ardından 2012 yılında cari açığını düşürmeye çalıştı. Cari açığın düşürülmeye çalışılması doğal olarak büyümeyi frenledi. Ülke ekonomisi, 2012'nin ilk çeyreğinde yüzde 3,3, ikinci çeyreğinde yüzde 2,9, üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 oranında büyürken, son çeyreğindeki büyüme rakamı 1,4 oldu" dedi.


2012'DE MEVCUT DURUM KORUNDU
Büyümenin sevindirici olduğunun altını çizen Akkan sözlerine şöyle devam etti, "2012 yılında yaşanan 2,2'lık bir büyüme ortalaması, 2012'nin diğer yıllara oranla büyümesinde yaşanan durgunluğu gösteriyor ama Türkiye'nin cari açığı düşürüp aynı zaman da azda olsa büyümeyi sürdürmesi çok önemli. Geçen yıl büyümenin düşmesi sektörde beklendiği için iş dünyası mevcut durumu korudu. Geçen yıllara oranla karlarda azalma oldu ama iş dünyasında büyük zararlar yaşanmadı."
İnşaat sektörünün 2012 yılında büyümesinde yaşanan keskin düşüşe de değinen Akkan, "2012 yılında cari açığın düşürülmesi için gerçekleştirilen çalışmalar tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünün büyümesinde de düşüşe neden oldu. İnşaat sektöründe son iki yıldır iki haneli yaşanan büyüme 2012'de hızlı bir düşüşle yüzde 1,5 civarında bir büyümeye yerini bıraktı." diye konuştu.

2013 yılının hem Türkiye ekonomisi hem de inşaat sektörü için geçen yıla oranla büyümesinde artış beklediğini  İfade  eden İnşaat16 Grubu Derneği Başkanı Şener Akkan, "Geçen yıl cari açığa karşı açılan savaşta başarılı olan ülkemizin kredi notunun artması ve faiz oranlarının düşmesi gelecek için bizi umutlandırıyor" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!