Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ekmek kuyruğunda beklerken öldürülenler anıldı

Bosna savaşı sırasında ekmek almak için kuyrukta beklerken öldürülen kişiler anıldı

Ekmek kuyruğunda beklerken öldürülenler anıldı

bosna Hersek'in başkenti Saraybosna merkezindeki Ferhadiye Caddesi'nde, 27 Mayıs 1992 yılında, ekmek almak için kuyrukta beklerken öldürülen 26 kişi, katliamın 21. yıl dönümünde unutulmadı.

bosna Hersek'in başkenti Saraybosna merkezindeki Ferhadiye Caddesi'nde, ekmek almak için kuyrukta beklerken Sırp askerler tarafından atılan bomba nedeniyle hayatlarını kaybeden 26 kişi için anma töreni düzenlendi.

Saraybosna'yı 44 ay kuşatma altında tutan Sırp güçlerince, Trebeviç dağından atılan bombanın fırına isabet etmesi sonucu, ekmek sırasında beklerken hayatını kaybeden 26 kişiyi anmak için olayın meydana geldiği Ferhadiye Caddesi'nde tören düzenlendi.

Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı İvo Komşiç, burada yaptığı konuşmada, ekmek sırasında bekleyen, üniforması, silahı olmayan masum insanların öldürülmesini hiçbir zaman unutmayacaklarını belirtti.

Ekmek kuyruğunda bekleyen 26 sivilin öldürülmesinin, bosna savaşının acımasızlığının en açık örneklerinden biri olduğunu ifade eden Komsiç, dünyada hiçbir siyasi amacın sivilleri öldürerek gerçekleştirilemeyeceğini kaydetti.

Çok sayıda kişinin katıldığı anma töreninde, olayın yaşandığı yere çiçekler bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

FERHADİYE CADDESİ'NDEKİ KATLİAM
Kuşatma altındaki Saraybosna'da 27 Mayıs 1992 yılında, Trebeviç dağından Sırp güçlerince atılan bomba Ferhadiye Caddesi'ndeki bir fırına isabet etti. Patlamada, günlerdir yiyecek sıkıntısı yaşayan ve saatlerce bir ekmek alabilmek için bekleyen Boşnaklar'dan 26'sı hayatını kaybetti, 108'si ise yaralandı.

Resmi kaynaklara göre, 44 ay kuşatma altında kalan Saraybosna'da 11 bin 451 kişi, ülke genelinde ise yaklaşık 100 bin kişi öldürülmüştü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!