Ekmeğe kimlik önerisi!

Ekmek Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar'dan bir öneri geldi!

Ekmeğe kimlik önerisi!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat dikkat çektiği israfın önlenmesi için ekmek üreticilerinden öneri geldi. Ekmek Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, "Ekmek 300 gramdı, 250'ye düşürüldü. İsrafı önlemek için 200 grama düşürülmeli" dedi.

'BAYAT EKMEK GELMEDİ'
Ailelerin küçüldüğünü, yalnız yaşayanların sayısının arttığını dile getiren Kolivar, "200 gramlıklarla 300 gramlık ekmekler de yapılsın. Böylece, eve 1.5 ekmek de girebilir. Bu, asıl büyük sorun olan yemekhanelerde, otellerde ve restoranlardaki israfı da azaltır" diye konuştu. "Bayat ekmeği getir, tazesini götür" kampanyasıyla eleştirilere neden olan Kolivar, 20 Şubat'tan beri fırınına astığı Gıda göre, ekmekte sağlayacak tabelayla uygulamayı sürdürdüğünü söyledi. Bayrampaşa'daki kendi fırınıyla birlikte Mecidiyeköy'de iki, Esenyurt'ta bir olmak üzere toplam beş fırının kampanyaya katıldığını dile getiren Kolivar, şöyle devam etti: "Bana tek bir bayat ekmek gelmedi. Ben de kampanyayı bunu göstermek için yapmıştım. Fırıncıdan alınıp eve götürülen ekmekler israf olmuyor. Zincir marketlerde her akşam yüzlerce ekmek çöpe gidiyor. Bütün gün yüzlerce kişinin ellediği günlük ekmeği marketten kimse almaz." Kolivar, bununla ilgili hazırladıkları raporu ay sonunda Başbakan'a ileteceklerini söyledi. Başbakan'a zincir marketlerde ekmeğin satılmasını istemediklerini ileteceklerini aktaran Kolivar, "Yasaya rağmen hâlâ pek çok markette ekmek dolapları ortalıkta duruyor. Marketlerde sadece sanayi tipi ekmeklerin satılmasını istiyoruz" diye konuştu.

UN TEBLİĞİ 15 GÜN SONRA GELİYOR
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, ekmekte kepek oranını artıracak ve 1 milyon tonluk tasarruf sağlayacak Un Tebliği, 15 gün içinde yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözülmesini istediği ekmek israfını düşürecek öneri sanayiciden geldi. Sendika Başkanı Cihan Kolivar 250 grama düşürülen ekmeğin gramajının 200'e çekilmesi gerektiğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!