EKİNCİ: ORTAK KAYGIMIZ TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ

CHP Bursa Milletvekili Adayı Kemal Ekinci, Cumhuriyet'in temel değerleri etrafında Türkiye'nin geleceğinden kaygı duyanlarla ortak bir platformda buluşmalarının doğal olduğunu belirterek, merkez sağda bu duyarlılığa sahip insanların CHP'den aday gösterilmesinin yadırganmaması gerektiğini söyledi.

EKİNCİ: ORTAK KAYGIMIZ TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ

Olay Tv'de Nuri Kolaylı'nın hazırlayıp sunduğu Gündem proğramına konuk olan Kemal Ekinci, Kolaylı ve İhsan Aydın'ın seçime ve aday belirleme sürecine ilişkin sorularını yanıtladı. Merkez sağın Bursa'daki önemli ismi Turhan Tayan'ın CHP'den aday gösterilmesinin partide yarattığı tepkilerin sorulması üzerine Ekinci, iktidar olmak isteyen bir partinin ülke adına ortak kaygılar taşıyan siyasal akımlarla hareket etmesinin normal olduğunu, CHP'nin bunu yaptığını ifade etti.

Partide Tayan'a yönelik bir reaksiyon olduğunu ancak bunun büyütülecek bir tarafı olmadığını ifade eden Ekinci, "Bu parti iktidar olmak istiyorsa merkez sağ ile ortak yanlarını ortaya koymalı" dedi. Ekinci, şöyle devam etti:

"CUMHURİYET'İN TEMEL DEĞERLERİ"

"Türkiye'nin geleceğinden Cumhuriyet'in temel değerlerinden kaygı duyanlarla bir arada olmalıyız. Siyaseten sizinle aynı düşünmeyenlerle bu noktalarda aynı platformda buluşmalı ve siyasete egemen olarak çözüm üretmelisiniz. Her konuda aynı düşünenlerin birbirlerine anlatıp anlatıp onaylamaları en kolay yöntem. Önemli olan sizinle aynı düşünmeyenlerle ortak platformlarda buluşmak. Ancak bu yolla büyürsünüz."

Vatandaşın karşısına geçip, "Bize oy verin" demediğini belirten Kemal Ekinci, "Ben hep şunu diyorum; Siz düşüncelerinizde, vicdanınızda özgürleşmeden birşey değişmez. Bu olursa o zaman daha kolay karar verir, siyasete de yön verirsiniz. Siyasete dahil olunmalı ki, siyaset dönüşsün" dedi.

CHP aday listesi belirlenirken önemli rolü olup olmadığına ilişkin iddiaların sorulması üzerine Ekinci, "Böyle bir şey yok. Eğer benim bu gücüm varsa kendimi neden beşinci sıraya koydurayım, daha yukarıda olurdum" dedi. Listede beşinci sıraya konulmasına tepki göstermediğini, çünkü demokratik usüllerle bir önseçim yerine merkez yoklamasını baştan kabul etmenin bunu gerektirdiğini söyledi. "Eğer bu yöntemi kabul etmişseniz tepki göstermeye hakkınız yok" diyen Ekinci, kendisinin listede ön sıralara bir ilçe başkanı bir de göçmen adayın konulmasının iyi olacağını ifade ettiğini belirtti.

CHP'nin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile önemli bir ivme yakaladığını ve bunun da görülmeye başlandığını dile getiren Ekinci, Bursa'da alacakları oyun yüzde 28'i bulacağını söyledi. Hayalci olmadığını ifade eden Ekinci, "Bu oyu da alamazsak ben artık siyaset yapmam. Bu oran eksilmeyecek, artacak" dedi.

"BESOB'TA SORUN TARIM ARAZİSİ"

Proğramda Bursa'nın sorunlarına ilişkin soruları da yanıtlayan CHP Adayı Kemal Ekinci, BESOB'un yerine ilişkin iptal davası nedeniyle esnaftan CHP'ye yönelik tepkiler konusunda, "Biz esnafımızın daha oygun koşullarda işlerini yapacak işyerlerine kavuşmalarını istiyoruz. Burada sorun BESOB'un yapılması düşünülen topraklar birinci sınıf tarım arazisi. Biz buna karşıyız" dedi. Bursa'nın temel sorunlarından birinin verimli tarım arazilerinin bu yolla elden çıkması olduğunu kaydeden Ekinci, şunları söyledi:

"Bursa tükeniyor, ova elden gidiyor. Bursa'nın sorunları Türkiye'den soyutlanamaz, ben Bursa'nın geleceğinden de kaygılıyım. Ekolojik dengeyi korumamız lazım. Sayın Arif Tak da kendilerine, 'gözden geçirelim' demeli. Biz esnafımızın yanındayız, burada sorun yer sorunu." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!