EKİNCİ KÖYLERİ MESKEN TUTTU

CHP Bursa Milletvekili Adayı Kemal Ekinci, AKP iktidarının eğitimden ekonomiye, köylüden esnafa kadar her kesimi ve sektörü bir çıkmaza soktuğunu öne sürerek, bunlardan kurtuluşun reçetesinin CHP'nin seçmene açıkladığı sosyal projeler olduğunu söyledi.

EKİNCİ KÖYLERİ MESKEN TUTTU

Yenişehir'in köylerini turlayan Ekinci, kahvehanelerde toplanan vatandaşlara seslendi. Köylünün durumunun 2002'den bu yana sürekli kötüye gittiğini belirten Ekinci, eskiden toprakların savaşlarla el değiştirdiğini, bugün ise köylünün arazisinin borçlandırılarak hacizle elinden alındığını söyledi. Birçok bankanın yabancı sermayeye satıldığını, köylünün toprağının da ürünü para etmediği için bu bankaların haczine uğradığını kaydeden Ekinci, "İşte böyle toprak el değiştiriyor savaşa gerek kalmadan, yabancının eline geçiyor" dedi.

"KÖYLÜ JANDARMADAN KAÇIYOR"

Gittiği köylerde dinlediklerinin hayret verici olduğunu kaydeden CHP Adayı Ekinci, "İcralık duruma düşen köylü, jandarmadan kaçar hale gelmiş. Türkiye hiç böyle durumlara düşmemişti. Ben vatandaşın karşısına çıkmaya utanıyorum" diye konuştu. Köylünün bu duruma düşmesinden iktidar kadar muhalefetin de sorumlu olduğunu kaydeden kemal Ekinci, şunları söyledi:

"Demek ki biz de köylüye birşey verememişiz. Ama CHP ilk defa uzun yıllar sonra iddialı ciddi projelerle ortaya çıktı. Bir defaya mahsus tercihinizi değiştirin, CHP'nin yapacaklarını görün. Eğer bunları yapamazsak hesabını sorun yakamıza yapışın. CHP'nin uzman ekibe hazırlalttığı projler bir lütuf değil, bunlar sosyal patlamaların önüne geçme projesi. Eğer tercihiniz değişmezse daha felaket bir sürecin içine gireceğiz."

AİLE SİGORTASI BİR YASAL HAK

Aile Sigortası'nın Türkiye'nin 1971 yılında altına imza attığı Uluslararası Çalışma Örgütü'nün getirdiği bir yükümlülük olduğunu ifade eden Ekinci, "Orada 9 madde var, 8'i uygulanmış Aile Sigortası uygulanmamış. Bu bir sadaka değil, devletin yapması gereken bir yükümlülük. Biz bunu uygulamaya koyacağız" diye konuştu.
"Bizi başka politikacılarla kıyaslayın ve kararınızı verin. Bu bir pazarlık değil" diyen Kemal Ekinci, şöyle devam etti:
"Durumunuzu gözden geçirin. İlk defa yüzümüzün akı projelerle karşınıza çıkıyoruz. Köylünün kullandığı girdi fiyatları; başta mazot olmak üzere düşürülecek. Çiftçinin borçlarının faizi silinecek ana paranın da önemli bölümü yapılacak kaynak belirlemesinden sonra silinecek. Sulamada kullanılan elektrik borcunuz da silinecek. Üretim bitti, bunun yeniden başlaması için bunların yapılması gerekiyor. Aksi takdirde büyük bir sosyal patlama yaşayacak bu ülke. İnsanı ön plana almayan hiçbir devlet uzun süre ayakta kalamaz. CHP dahil hiçbir siyaset vazgeçilmez değildir. İş görmüyorsa işbaşından uzaklaştırın. " 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!