Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ehliyete 'vergi' gibi kâğıt bedeli

Ehliyetlerin belirli sürelerin sonunda yenilenmesinin önünü açacak kanun teklifine göre sürücü belgeleri yenilemesinde 'değerli kağıt bedeli' alınacak. Türkiye'de 24 milyon sürücü bulunuyor

Ehliyete 'vergi' gibi kâğıt bedeli

Ehliyetlere yeni düzen geldi. Bundan böyle sürücü belgeleri ömür boyu kullanılamayacak ve 5 ya da 10 yıllık periyotlarla yenilenecek. Kanun teklifindeki maddeye göre, 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken "değerli kağıt bedeli" ödeyecek. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak tespit edildi.
TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba kanun teklifi ile otomobil kullanan vatandaşlara vergi gibi yeni bir ödeme çıkarıldı. Komisyonda kabul edilen düzenlemeyle, sürücü belgeleri, ömür boyu kullanılamayacak ve 5 ya da 10 yıllık periyotlarla yenilenecek. Kanun teklifindeki maddeye göre, 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken "değerli kağıt bedeli" ödeyecek. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak belirlendi. Söz konusu tutar önümüzdeki yıllar için artırılabilecek

2 milyar TL'lik gelir
Bu tutarın yasalaşması ve tüm ehliyet sahiplerinden tahsil edilmesi halinde devletin kasasına 2 milyar liralık ilave bir kaynak aktarılmış olacak. Ehliyet yenilemek için sağlık koşulları yeniden ele alınacak. CHP'li milletvekilleri ise konuyla ilgili resmi itirazlarını tutanaklara geçirdiler.
Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, yeni ehliyetlere çip takılarak Avrupa standartlarına uygun hale getirileceğini belirtti.
Sürücü belgelerinin artık ömür boyu kullanılmayacağını anlatan Yılmaz, "Sürücü belgeleri, ömür boyu kullanılamayacak. 5 yılda bir periyotlarla yenilenecek. Sürücü Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumu kontrol edilecek. Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek" dedi.

Neden 101 TL?
Yapılacak yenileme sırasında sürücülerden alınacak olan fiyatların vatandaşa ilave yük olmaması gerektiğini belirten İsmail Yılmaz, "Fiyat belirlenmesinde maliyet neyse bu açıdan dikkate alınmalı. 101 lira fiyat neye göre belirlendi? Bunun devletin yeni kazanç ve gelir kapısı olarak görmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Vatandaşa ilave yük bindirmek doğru değil. Sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmaz. Bu açıdan fiyatlama konusunun daha dikkatli yapılması gerekir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!