Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ehliyet sevinci kısa sürdü

Alkollü araç kullanmaktan el konulan ehliyeti iade edilen ünlü sunucu Ece Erken hakkında 'trafik güvenliğini tehlikeye sokmak' suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ehliyet sevinci kısa sürdü

 

Ünlü sunucu Ece Erken, 1 Aralık'ta Ortaköy'de trafik kontrolüne takılmış, kameralar önünde alkolmetreyi üflemeyi reddedince polis nezaretinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kan testi için götürülmüştü. Erken burada da kan örneği vermeyince, doktor muayenesiyle alkollü olduğu kanaatine varılarak ehliyetine el konulmuştu. Alkollü olmadığını iddia eden Erken daha sonra ehliyetinin iadesi için dava açmıştı. Erken'in ehliyetine usulsüz el konulduğu iddiasıyla yaptığı başvuru üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği, el koyma işleminin yanlış yapıldığına karar verdi. Erken aradan geçen 24 günlük süre sonrasında ehliyetine geri kavuştu. Ancak savcılığın Erken hakkında "trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan" dava açtığı ortaya çıktı.

'Kan vermek zorunda'

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede, Erken'in karakola götürülmesine rağmen burada da alkolmetre cihazına üflemediği, Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne götürüldüğünde de kan örneği vermediği, ancak polis memurlarının 'gözleminde' belirtildiği üzere kokusundan şüphelinin alkollü olduğunun anlaşıldığı ifade edildi. Erken'in alkolün etkisiyle emniyetli şekilde araç sevk ve idare edemeyecek olmasına rağmen, araç kullanarak üzerine atılı trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunu işlediği belirtildi. Erken hakkında 'trafik güvenliğini tehlikeye sokmak' suçundan 1 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Erken yakında Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Doktora soruşturma

Erken'in ehliyetine el koyan trafik memurlarına ve Erken'e orta derecede alkollü raporu düzenleyen doktor hakkında da 'eksik rapor düzenlemekten' idari soruşturma açıldı. Olayda görevli trafik memurlarının adli işlem başlatmadan ve doktorun eksik raporuyla ehliyete el konulmasının da usule uymadığı belirtildi. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün gözle muayene yapmasına karşın eksik rapor tuttuğunu ileri sürdüğü doktor hakkında idari soruşturma için Sağlık Müdürlüğü'ne başvurduğu belirtildi. Emniyet yetkilileri, savcılığın kararı ile Erken'in ehliyetine yeniden el konulabileceğini de söyledi. Yetkililer, Erken'in olayında olduğu gibi kan testi ve cihaza üflemeyi reddetme halinde hiçbir cezai işlem yapılmayacağı algısının yanlış olduğuna dikkat çekti. Alkolmetre cihazına üflemeyi reddededen sürücünün, kan testini de reddetmesi halinde hakkında "görevli memurun görevini yapmasını engellemek" suçundan adli işlem yapılacağını belirtildi. Bu halde de sürücünün adli soruşturma gereği kan vermek zorunda olduğu kaydedildi. Yetkililer, Erken'in kan vermeden ehliyetine kavuşmasının emsal olmayacağını açıkladı: "Cihaza üflemeyi ve kan vermeyi reddeden sürücüye doktor gözle 'az alkollü', 'orta derece alkollü' ve 'yüksek derece alkollü' raporu düzenler. Trafik polisi bu durumda sürücü hakkında ayrıca 'görevli memurun görevini yapmasını engellemek' suçundan adli işlem yapar. Adli işlemde sürücü, kan ya da doku testini yapmaya mecburdur. Alkol tespit edilirse zaten bu adli kanunlar çerçevesinde işleme konulur."

'Kanunlarda boşluk var'

ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalı Prof. Dr. Hamit Hancı ise "Yasalarda açık var. Sorun alkollü araç kullanıp muayeneyi reddeden kişiler için yaptırım gücünün bulunmaması. Yurt dışında alkolmetreye üflemeyi reddeden kişinin ehliyetine el konuyor. Kişinin rızası olmadan üfletme, kan testi ve muayene yapılamaz. Yönetmeliğin değişmesi gerekir. Zorla muayene nasıl yapılacak? Kişinin damarına zorla iğne mi sokacaklar? Maalesef yaptırım uygulamada yasal boşluk var. Antalya'da bir avukat da kan testi yaptırmamıştı ve beraat etti" dedi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dal Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Alkan, olayı şöyle değerlendirdi: "Olayda polise mukavemet yok. Alkolmetreyi zorla üfletemezler. Hastanede kan da vermemiş. Nitekim Anayasa'nın 17. maddesi zorla muayene edilemeyeceğini söylüyor. Kişinin rızası olmadan vücut bütünlüğünü bozacak şekilde kan alınamaz. 'Orta dereceli alkollü' deniliyor ki böyle bir tanımlama yok. Çünkü 0.5 promilin altında ise araç sürebilir. Bu nedenle ehliyetine el konulmasını gerektiren durum da ortadan kalkıyor."

'Ece Erken yasal hakkını kullandı'

KarayolU Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Güleç olayda iki tarafın da yanlışları olduğunu belirterek "Tespit koklayarak yapılamaz. Alkolmetreye üflenmemiş ve kan testi yapılmamışsa Erken'in ehliyetine 24 gün el konulması yanlıştır" diye konuştu. Erken'in avukatı Ateş ise "Polislerin zorla alkolmetre üfletme hakkı yok. Kişi kan testi yaptırmıyorsa, doktor kontrolünde rapor yazılır. Bizim olayımızda bunlar yapılmayarak sadece kokuya dayalı bir işlem gerçekleştirildi. Ortada memura mukavemet yok. Ece Hanım yasal hakkını kullandı" dedi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!