Ehli Sünnet Alimler Birliği toplantısı yapıldı

Ehli Sünnet Alimler Birliği'nin istişare ve koordinasyon toplantısı İstanbul'da yapıldı.

Ehli Sünnet Alimler Birliği toplantısı yapıldı

 

İstanbul'da bir otelde yapılan toplantıya, Türkiye'nin farklı bölgelerinden çok sayıda alim ve kaanat önderi katıldı. Toplantıda söz alan katılımcılar, gerek Türkiye gerekse dünyada huzur ve barışın temini için Ehli Sünnet'e olan ihtiyacın bugün çok daha iyi anlaşıldığını belirtti.

Konuşmalarda, Ehli Sünnet olarak, İslam adına yapılan yanlışlara karşı çıkarken Müslümanlar aleyhindeki gelişmeler konusunda da duyarlı olunması gerektiğine vurgu yapılırken, Türkiye'nin dünya barışı için taşıdığı öneme dikkat çekidi. Türkiye'nin gücünün birlik ve beraberlikten geçtiği vurgulanan toplantıda, bunun için ülkenin kültürel ve dini haritasının iyi korunması gerektiği belirtildi.

Osmanlı'yı ayakta tutan değerlerin başında, "İslami değerler ve sahabe sevgisi" olduğu belirtilen toplantıda, bu topraklarda geliştirilmeye çalışılan bunun dışındaki değerlerin ülke bütünlüğüne ve sosyal barışa zarar vereceği ifade edildi.

Toplantıya katılan tanınmış alimlerden Emin Saraç, Birliği çok önemsediğini, bu çalışmaların semeresini bütün Türkiye'de görmek istediğini söyledi. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Halil İbrahim Kutlay da konuşmasında, İslam ülkeleri ve halkları arasında "sünneti yeniden ihyanın" önemine değindi.

Toplantıya Diyarbakır'dan katılan ESAB  Medreseler Komisyonu Başkanı Tayyip Elçi ise toplumsal barış konusunda medreselerin Güneydoğu'da çok önemli hizmetleri olduğuna dikkati çekti. Ehli Sünnet içinde kalıp medreselerde okuyan hiçbir öğrencinin teröre bulaşmadığını ancak buna rağmen medreselerin bu sorundan kötü etkilendiğini söyleyen Elçi, barış rüzgarlarının hem bölge hem de medreseler için önemli olduğunu, bu çerçevede medreselerin resmi statülerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise ESAB'ın Türkiye Teşkilatlanması, Türkiye de Din Eğitiminin Sorunları, medrese çalışmaları konuları ele alındı.

Toplantı katılımcıların dilek ve temennileri ile sona erdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!