Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona: "Yeterli hijyen şartları tam olarak sağlanamıyor" (ÖZEL HABER)

Son yapılan açıklamaya göre 5. ve 9. sınıflar yüz yüze eğitime 2 Kasım'da başlayacak. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona konuyla ilgili, "Yüz yüze eğitimi daha da genişletmek istiyorlarsa, bir an önce hiç vakit kaybetmeden yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerin ve öğretmenlerin tamamını genel bir Covid-19 testinden geçirmeliler ve bunu periyodik olarak yapmalılar. Bursa'da 20'den fazla öğretmenin koronavirüs nedeniyle karantinaya alındığını görüyoruz. Bu nedenle yüzlerce öğrenci de karantinaya alındı" dedi.

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona: ''Yeterli hijyen şartları tam olarak sağlanamıyor'' (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Ülkemizde tüm ilkokul öğrencileri ve 8  ile 12. sınıflar yüz yüze eğitime devam ediyordu.

Son yapılan açıklamaya göre 5. ve 9. sınıf öğrencileri de 2 Kasım'da yüz yüze eğitime başlayacak.

Diğer sınıflarda okuyan öğrenciler ise eğitimlerine şu anlık EBA TV üzerinden devam edecek.

"BURSA'DA 20'DEN FAZLA ÖĞRETMENİN KORONAVİRÜS NEDENİYLE KARANTİNAYA ALINDIĞINI GÖRÜYORUZ"

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "12 Ekim'de okullar ilkokullara, 8 ve 12.sınıflara açıldı. Yani yüz yüze eğitimin ikinci haftasındayız. Bu süreçte yalnızca Bursa'da 20'den fazla öğretmenin koronavirüs nedeniyle karantinaya alındığını görüyoruz. Bu nedenle yüzlerce öğrenci de karantinaya alındı. Bu sayı her geçen gün artıyor. Kasım itibariyle diğer sınıflarda yüz yüze eğitime başlarsa, okullarda eksik alınmış ve göstermelik önlemler nedeniyle virüsün yayılım riskiyle karşı karşıya kalacağız. Zaten 12 Ekim'den sonra her gün açıklanan virüs tablosundaki yükselmeyi hepimiz fark edebiliyoruz. Önemli olan okulların yüz yüze eğitime açılması değil, devletin sağlaması gereken süreç yüz yüze eğitimin devam etmesi sürecidir. Önlemlerin göstermelik alındığı süreç devam ederse, belki yüz yüze eğitim devam ediyormuş gibi gözükecek ama öğrencilerin ve öğretmenlerin çoğu evde karantinada uzaktan eğitim yapacaklar" şeklinde konuştu.

"ÖNEMLİ OLAN BAŞLAMAK DEĞİL, YÜZ YÜZE EĞİTİMİ SÜRDÜRMEKTİR"

Yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini aylardır ifade ettiklerini söyleyen Özkan Rona, "Eğitim uzaktan olmaz. En temel kuralı yüz yüze ve temasın olması. Yani duygu ve göz teması olmalıdır. Ama bunu yapabilmek için toplumun, ailenin, çocukların ve öğretmenlerin sağlığını da riske atmamak gerekir. Yüz yüze eğitimi daha da genişletmek istiyorlarsa, bir an önce hiç vakit kaybetmeden yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerin ve öğretmenlerin tamamını genel bir Covid-19 testinden geçirmeliler ve bunu periyodik olarak yapmalılar. Pozitif ve temaslı vakalar ayrılmalı, yüz yüze eğitim bu şekilde devam etmeli. Periyodik yapılan testlerle pozitif vakalar sürekli tespit edilirse yüz yüze eğitimin sürekliliği devam ettirilebilir. Okullarda yeterli temizlik personeli yok ve yeterli hijyen şartları tam olarak sağlanamıyor. Öğrenciler her ne kadar maskeli gelse de, okullarda belli noktalarda dezenfektan bulunsa bile yeterli hijyen şartlarının sağlanmadığı artan vakalardan anlayabiliyoruz. Önemli olan başlamak değil, yüz yüze eğitimi sürdürmektir. Bunu sürdürmenin en önemli koşu öğretmen ve öğrencileri sürekli testten geçirmek, bu testlerin sürekliliğini sağlamaktır" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!