Eğitim Bir-sen'den "planlı hayat" semineri

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Eğitim Bir-Sen Temsilciliği Kadın Kolları tarafından düzenlenen 'Planlı Hayat' konulu seminerde konuşan Dr. Nesrin Bulut, gerçek olan her şeyin önce hayalle başladığını söyledi.

Eğitim Bir-sen'den ''planlı hayat'' semineri

Seminer öncesi bir konuşma yapan Kadın Kolları Başkanı Gülşen Çekmez, "Eğitim Bir-Sen olarak kurulduğumuz ilk günden beri sendikacılık anlayışımızdan ve duruşumuzdan taviz vermedik. Öğretmenlerin özlük ve özgürlük mücadelesinde, çalıştığımız okul ve kurumlarda serbest kıyafetlerle derslere girerek, darbe ürünü olan kılık kıyafet yönetmeliğini protesto ettik. 18 Mart 2013 tarihi itibariyle serbest kıyafet eylemini tekrar süresiz olarak başlattık. Eylemimiz her geçen gün daha da büyüyerek devam etmektedir. Sosyal ve kültürel alanda çeşitli faaliyetler düzenleyerek, İnegöl'ün en dinamik sendikası olduk" dedi.
Hayatın insanları planlı olmaya ve daha çok çaba sarf etmeye ittiğini belirten Dr. Nesrin Bulut ise, "Biz hanımlar planlı olmak mecburiyetindeyiz. Çünkü başka türlü olmuyor, yani yetişmiyor hiç bir şey. Hayattaki bazı olaylar insanı daha planlı olmaya itiyor. Allah, hayatımızı planlamamızın önemi konusunda daha çok araştırmaya sevk ediyor. Hayat planımızda önce hedefimizin ne olduğunu tespit etmemiz lazım. Her şey hayalle başlıyor. Bir şeyi hayal edebiliyorsak, onu gerçekleştirebilme yoluna girmiş oluyoruz" dedi.
Bir geminin kaptanının rotaya ve bir haritaya ihtiyaç duyduğunu anlatan Bulut, "Bizler de hayat gemimizin dümenini elimize alıp, hedeflerimizi belirleyerek hayırlı planlar yapmalıyız. Aksi takdirde, rüzgâr nereden eserse oraya savrulur, hiç de istemediğimiz neticelerle karşılaşabiliriz. Bizlere verilen en büyük sermaye olan ömrümüzü nerede harcadığımızdan, hayatımız boyunca yaptığımız zerre kadar iyilikten ve zerre kadar kötülükten hesaba çekileceğiz. O halde ömür sermayemizi en hayırlı olana yatıralım ve haydi hayatımızı planlayalım. Hepimiz hayattaki en büyük gayemizi bir kağıda yazalım. Bu hedefimizi her zaman aklımızda tutarak, günlük, haftalık ve aylık planlarımızı yapacağız. Şimdi gözlerimizi kapatıp ölüm anımıza gidelim. Az sonra öleceksiniz. Hayatınız bir film şeridi gibi gözünüzün önünden geçiyor. Neleri yapmayı ve neleri yapmamış olmayı dilerdiniz? Keşke daha çok TV seyretseydim ya da daha çok uyusaydım diye düşüneniniz var mı acaba? Bunları iyice düşündükten sonra, tekrar bu ana dönüyoruz. Rabbimiz bize bir fırsat daha verdi ve işte şimdi geriye kalan ömrümüzün ilk anlarını yaşıyoruz. İşte fırsatlar elimizde. Şimdi de on yıl sonra neleri başarmış olmak isterdiniz? Bunları hayal ediyoruz. Yabancı bir dili çok iyi konuşmak ve anlamak istiyorsunuz. Bunun için, bir yılda neleri yapmanız gerekir? Bunları yazın. Bu bir yıllık hedefleri gerçekleştirmek için bu ay neler yapmanız gerekiyorsa yazın. Aylık hedefleriniz için bu hafta yapmamız gerekenler ve bu gün yapmamız gerekenleri yazın. Bir günde yapmak istediklerinizi çizelgeye yazın. Her gün çetelede yaptıklarınızı işaretleyin. Her ay durumumuza 10 üzerinden notlar verin ve aylık gelişiminizi takip edin. Her zaman bir defter ve kalemi elinizin altında bulundurun. Maksatlarımızı kağıda döktüğümüzde, beynimize de bu komutu vermiş oluyoruz. Yani yapacaklarımızı yazıyoruz, yazdıklarımızı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!