Eğitim Bir-Sen Bursa 1 No'lu Şube Başkanı Acar: Halepçe insanlığın günahı, vicdanın utancıdır

Halepçe katliamının 29'ncu yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bursa 1 No'lu Şube Başkanı Ramazan Acar, evrensel odakların ve onlardan güç alıp cesaret bulan yerli işbirlikçilerin, tecavüz ve katliamlarına fütursuzca devam ettiklerine dikkat çekti.

Eğitim Bir-Sen Bursa 1 No'lu Şube Başkanı Acar: Halepçe insanlığın günahı, vicdanın utancıdır

"Saddam'ın kimyasal bombalamalarıyla Halepçe'de yaşayan Kürt kardeşlerimize karşı yapılan katliamın, aradan geçen bunca zamana rağmen aynı güçlerin, ümmet coğrafyamıza aynı amaç ve benzer işbirlikçilerle saldırılarını sürdürüyor olmaları, coğrafyamızın maruz kaldığı tehlikenin büyüklüğünün boyutlarını idrak etmemiz açısından ibretlik bir durumdur" diyen Ramazan Acar, şunları söyledi:

"Yaklaşık sekiz yıl süren İran-Irak Savaşı'nın son aylarında, 16 Mart 1988 tarihinde, Irak savaş uçakları Halepçe'ye beş saat boyunca zehirli gaz bombaları yağdırdı; çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 5 bine yakın insan hayatını kaybetti, binlerce sivil yaralandı. Bu katliam, Hama'da, Srebrenitsa'da, Hocalı'da, Doğu Türkistan'da, Arakan'da, Filistin'de, Halep'te olduğu gibi, zalimlerin insanlara, özellikle Müslümanlara karşı ve onlar üzerinden bütün mazlumlara ne kadar acımasız olduklarını, olacaklarını göstermiştir, göstermektedir. Dün Halepçe'de olanların bir benzeri Halep'te, Doğu Guta'da Beşar Esad'ın kimyasal bomba saldırısında olmuştur, olmaya devam etmektedir. Suriye'de bir milyon insanın ölümüne sebep olan zalimler, hâlâ iktidarda tutulabilmektedir. Bu durum, insanlık vicdanının düştüğü sefaletin aşağılık seviyesini göstermektedir."

SEYİRCİ KALINIYOR

Dünyanın halen koyu bir sessizlik içinde yapılan katliamlara seyirci kaldığının altını çizen Acar, "Birleşmiş Milletler gibi, katliamları önlemesi gereken kuruluşlar, Srebrenitsa'da görüldüğü üzere, katliamlara aracı olma görevi bizzat üstlenmiş gibidirler. Yeryüzü vicdanı etkili bir evrensel hareketle ayağa kalkmadığı, mazlum kitleler örgütlü bir güç oluşturamadığı, Müslüman ülkeler birlik ve beraberlik içinde siyasi tavır alamadığı için, zalimler yaptıkları zulmün sadist zevkiyle; mazlum, yaşadığı acıların telafisi imkânsız kayıplarıyla kalmıştır, kalmaktadır. Önemli olan, açık bir insanlık suçu olan bu kitlesel kıyım ve katliamların hesabının sorulmasıdır. Hesap sorulamadığı için evrensel odaklar ve onlardan güç alıp cesaret bulan yerli işbirlikçileri, tecavüz ve katliamlarına fütursuzca devam ediyorlar" ifadelerini kullandı.

UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

Eğitim-Bir-Sen olarak öldürücü etkisiyle tüm canlılığını koruyan Halepçe katliamını lanetlediklerini belirten Acar, "Yeryüzünde işlenen tüm insanlık suçlarını telin ediyoruz. Barış ve kardeşlik ikliminin tüm yeryüzü coğrafyasını sarması için yaşanan acıları unutmayacak, unutturmayacak, bu uyanış, direniş ve diriliş mücadelemizi nesillere aktarmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!