Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ege'nin Safranbolu'su

Fotoğrafçılar ve senaristler Birgi'yi tercih etmeye başladı.

Ege'nin Safranbolu'su

 

Tarihi antik dönemlere kadar giden İzmir 'in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi beldesi, son 10 yılda yapılan restorasyon çalışmalarının ardından özellikle iç turizmden nasibini almaya başladı.

Adını dünyaca ünlü tarihçi Homeros'un İliada Destanı'nda sözünü ettiği Asya Çayırları'ndan alan Birgi, özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor. Aydınoğulları Beyliği'nin başkentliğini yapması ve İslam kültüründe ayrı bir yeri olan İmam-ı Birgivi'nin mezarının beldede bulunması nedeniyle Ödemiş'in dini turizm açısından önemli merkezlerinden olan Birgi'deki ziyaretçi sayısının önümüzdeki yıllarda artmasının beklendiği bildirildi.

Beldede yürütülen restorasyon çalışmalarında önemli aşamalar kaydedildiğini belirten arkeolog Emin Başaranbilek, Birgi'nin Ege'nin Safranbolusu olma yolunda ilerlediğini söyledi. ÇEKÜL Vakfı bölge koordinatörü olan Başaranbilek, özellikle hafta sonları beldeye İzmir Aydın ve Manisa olmaz üzere çevre il ve ilçelerden çok sayıda ziyaretçinin geldiğini ifade etti.

DİZİLER VE REKLAM FİLMLERİ

Beldenin tarihi dokusundan dolayı, yapımcılar da beldeyi tercih ederken, TTNET gibi firmalar beldede reklam filmi çekmek için sıraya girdi. Başrol oyunculuğunu Kadir İnanır'ın oynadığı Türk sinemasının efsane filmi Tatar Ramazan'ın ünlü oyuncu Bülent inal'ın başrol oyunculuğunu yaptığı dizisi de, beldede çekilmeye başlandı.

FOTOĞRAFÇILAR BİRGİ'DE

Öte yandan, beldenin tarihi ve doğal mek'nlarında fotoğraf çekmek için yöreye gelen fotoğrafçılar da, Bozdağ Kayak Merkezi ve Gölcük gölünün de beldeye yakın olması nedeniyle bölgenin doğal bir film stüdyosunu andırdığını söylediler.
Düğün öncesi anı fotoğraflarına sahip olmak isteyen Ödemişliler de, beldenin tarihi binalarının önlerinde poz vermeyi ihmal etmiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!