Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ege alev alev!

Ege'deki çeşitli ormanlar bugün alev alev yandı.

Ege alev alev!

MANİSA ve İzmir'i birbirine bağlayan karayolunun Sabuncubeli Mevkiinde saat 14.30 sıralarında orman yangını çıktı.

Yangın yolun her iki tarafını da etkilerken zaman zaman dumanlar yüzünden trafik de aksadı. Şiddeti saatte 40 kilometreyi bulan lodos nedeniyle yangın çam ormanlarının yoğun olduğu bölgede yayıldı.

Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale ederken, şiddetli rüzgar ve nem oranının düşük olması çalışmaları güçleştiriyor.

YOL TRAFİĞE KAPANDI

İzmir'i Manisa üzerinden Bursa ve İstanbul'a bağlayan karayolu Sabuncubeli mevkiindeki orman yangını nedeniyle saat 16.00 sıralarında çift taraflı olarak trafiğe kapandı. Yoğun duman yüzünden araçların seyri tehlikeli hale gelince yolun kapatılması kararı alındı.

KONTROL ALTINA ALINAMIYOR

İzmir- Manisa karayolu Sabuncubeli rampalarındaki Karakoca Köyü sınırlarında başlayan ve şiddetli rüzgar nedeniyle hızla yayılan orman yangını, karayolunun diğer kısmına sıçrayıp Sarıkaya Köyü sınırlarına dayandı. Yangın nedeniyle oluşan duman, Manisa kent merkezine kadar ulaştı.

İzmir- Manisa karayolu yoğun duman nedeniyle araç trafiği Manisa- Turgutlu ve Manisa- Menemen karayollarına kaydırıldı. Manisa ve İzmir'den çok sayıda takviye ekip bölgeye sevk edildi. Yangının sürdüğü bölgenin dağlık olması nedeniyle karadan müdahalede de zorluklar yaşanıyor.

Orman Bölge Müdürü Yardımcısı İsmail Üzmen "Şiddetli rüzgar çalışmaları olumsuz etkiliyor. Sabuncubeli yangınında karadan müdahale ediyoruz. Üzmen öte yandan, İzmir'in Menderes ilçesi, Muğla ve Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki yangınların da devam ettiğini tüm ekiplerin aralıksız çalışma yaptığını dile getirdi.

Yangında aynı bölgede bulunan Gökçeler köyü Manastır Yaylası mevkiinde kiraz, kayısı bahçeleri de yangından zarar gördü. Ekili alanlar yanarken vatandaşlar alevleri çaresizce izlemek zorunda kaldı. Buradaki bazı yayla evleri de önlem amacıyla boşaltıldı. Bazı bağ evleri de yandı.

URLA'DA YANGINLAR

İzmir'in Urla ilçesinde de dört ayrı noktada çıkan yangınlar Urla'yı cehenneme çevirdi. Urla Kuşçular Köyü'nde saat 13.00 civarında çıkan ilk yangında 45 dönüm arazi ve 15 zeytin ağacı yandı. Şiddetli lodosun elektrik tellerini koparması neticesinde çıkan yangına itfaiye ve orman yangın ekipleri karadan müdahale ederken helikopterler de havadan söndürme çalışmaları yapıldı.

Kuşçular'daki yangının ardından yine elektrik tellerinin kopmasıyla İçmeler Malgaca mevkiinde de yangın çıktı. Otluk alanların tutuştuğu yangına hemen müdahale edilmesi sonucu yangın büyümeden söndürüldü. Aynı saatlerde Urla Bozavlu mevkiinde çıkan yangında ise 2 hayvan damı, 1 ev, seralar ve ekili alanlar yandı. Can kaybının olmadığı yangında Şevket Başçıl'a ait ev son anda itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yanmaktan kurtarıldı. Bademler Köyü'nde çıkan yangın da büyümeden söndürüldü.

KISMEN KONTROL ALTINDA

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri yoğun çabalar sonucu saat 17.15 sıralarında yangının kısmen kontrol altına alındığını bildirdi. Rüzgarın zaman zaman hızını kaybetmesiyle helikopter ve uçaklar yangına müdahale etti. Yangının bölgeden geçen enerji nakil hatlarının rüzgarın etkisiyle birbirine çarpıp kısa devre yapmasının neden olduğu sanılıyor. Celal Bayar Üniversitesi'nde öğleden sonra yapılacak sınavlar İzmir'den gelen öğrencilerin gecikmesi yüzünden akşam saatlerine ertelendi. Dumanlar yüzünden yolun kapalı olduğu saatlerde araçlar, doğuda Turgutlu üzerinden, batıda da Menemen-Emiralem üzerinden Manisa'ya yönlendirildi.

BODRUM'DA KABUS

Bodrum'da etkili olan lodos fırtınası nedeniyle 6 ayrı noktada yangın çıktı. Yangınların kontrol altına alınması için çalışmalar sürüyor.

Bodrum İlçesi'nde bugün sabah saatlerinde başlayan şiddetli fırtınaya Ege Deniz'nde yakalanan bazı tekneler batma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Dalga boyunun zaman zaman 5 metreye kadar ulaştığı Ege Denizi'nde, Yunanistan'ın Leros Adası'ndan Turgutreis'e gelen yelkenli yat, uzun süre dalgalarla boğuştu. Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak'taki tatil sitelerinde bulunanlar ve ilçede yaşayanlar, çıkan yangınlar nedeniyle kabus yaşadı. Altı farklı noktada başlayan ve halen devam eden yangınlardan en büyüğü ise Ormancılar Sitesi yakınında çıktı. Yangın, 540 villanın bulunduğu Kadıkalesi Köyü'ndeki Ormancılar Sitesi'ne kadar ulaştı. Turgutreis Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Dinçberk ile Gümüşlük Belediye Başkanı DP'li Mehmet Tire Ormancılar Sitesi yakınındaki yangın yerine gelip söndürme çalışmalarını yönetti. Söndürme çalışmalarına, 15 itfaiye aracı, 4 arazöz, 50 orman işçisi ile tatilciler ve turistik tesis çalışanları müdahale etti. Asırlık zeytin ağaçları alev alev yandı.

BAZI TATİLCİLER VİLLARI TERK ETTİ

Alevlerin yaklaşması üzerine bazı tatilciler villarını terk etti, bazıları ise bahçe hortumları ile su sıkıp, kova ve leğenlerle su taşıyarak söndürme çalışmalarına katıldı. Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle kontrol altına alınamayan yangınlar için ilçedeki iş makineleri ve su tankerleri yardıma çağırıldı. Jandarma tatil siteleri önleri ve çevresinde güvenlik önlemi aldı. Yangında, 3 kişi dumandan etkinlendi.

Bodrum'da çıkıp halen devam eden yangınlarda ilk belirlemelere göre 40 hektarlık orman ve makilik alan zarar gördü. Başkan Mehmet Tire, "Yaklaşık iki saat önce başlayıp şidddetli rüzgar nedeniyle hızla büyüyen yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Villalara yakın yerlerde güvenlik tedbirlerini arttırdık, rüzgar o kadar hızlı ki ne kadar hızlı söndürme çalışması yaparsak yapalım, alevler bizden çok önce ilerliyor. Yangının kontrol altına alınması için çevre ilçelerden de yardım istedik" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!