Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ECB FED'in hamlesinden tedirgin

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Joerg Asmussen, FED varlık programından azaltıma gitmesinin 1994'ten daha ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

ECB FED'in hamlesinden tedirgin

FED'in varlık alımlarını sınırlandırmaya başlayacağı beklentisi farklı yorumlara neden oluyor. Piyasaların genelinde Eylül toplantısından bir azatlım kararı geleceği beklentisi yüksek olurken uyarılarda beraberinde geliyor.


Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Joerg Asmussen, FED'in sıkılaştırması sonrasında risklerin artabileceğini dile getirdi.

1994 başında ABD ekonomisinin güç kazanması ile FED'in para politikasını sıkılaştırmaya gitmesinin sadece ABD'de değil tüm dünya ekonomilerinde tahvil piyasalarında olumsuz etkiler yarattığını hatırlatan Asmussen bu sefer daha ağır etkilerin gözlenebileceği konusunda uyardı.

Brüksel'de yaptığı açıklamada yayılmanın 1994'ten daha geniş alanda etkisini göstereceğini savunan Asmussen, 1994'ten çıkan dersleri hatırlattı. İlk olarak merkez bankalarının verilere tepkisinin ne olacağının, reaksiyon fonksiyonlarının, belirgin olması gerektiğini kaydeden ECB yönetim kurulu üyesi ikinci olarak ise enflasyonun iyi çıpalanmış olması gerektiğini söyledi. 

Euro Bölgesi'nde çıkış politikalarının konuşulması için çok erken olduğunu kaydeden Asmussen, ECB'nin ekonomide bozulma olması halinde devreye girmeye hazır olduğunu yineledi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!