Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

E-Arşiv Nedir? E-Fatura Ne Anlama Gelir?

Arşiv e-Fatura, 433 sayılı Genel Vergi Usul Beyannamesi hükümlerine uygun olarak, Vergi Usul Kanunu'na uygun olarak kağıt ortamında faturanın kesilmesi, kaydedilmesi ve sunulmasının yanı sıra ikinci bir nüshasının da elektronik ortamda saklanıp sunulmasını sağlayan uygulamadır. Uygulamayı kullanmak için mükelleflerin 397 Sayılı Vergi Usul Kanununun Genel Beyannamesi ile getirilen e-Fatura uygulamasında kayıtlı olması gerekmektedir.

E-Arşiv Nedir? E-Fatura Ne Anlama Gelir?

E-Arşiv faturası, e-Fatura Uygulamasında kayıtlı mükellefler için oluşturulanlar dışındaki tüm faturalar için kullanılır. Günümüzde e-arşiv nedir konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler sorun yaşamaktadırlar.

E-Arşiv Faturanın Sağladığı Avantajlar: 

E-Arşive geçiş yapan firmalar, tüm faturalarını elektronik ortamda oluşturabilir ve yasal süresi boyunca elektronik ortamda saklayabilir.

  • E-Arşiv fatura uygulamasını benimseyen firmalar, faturalarını uygun koşullarda elektronik ortamda müşterilerine gönderebilmekte, kağıt olarak teslim edebilmektedir.
  • E-Arşiv faturalarına geçiş yapan şirketler, zaman, işçilik, düzeltme, sınıflandırma ve arşivleme maliyetlerini de azaltabilir.
  • E-Arşiv fatura uygulaması kapsamında düzenlenen faturanın kâğıt çıktısına kaşe ve imza yapıştırılması, malların teslimi sırasında faturanın düzenlenmesi ve ardından "irsaliye" yerine geçer. Yazılı beyan şeklinde teslimat durumunda ayrı bir irsaliye düzenlenmez.

Ancak tüm bu avantajlardan tam olarak faydalanmak için ilk şart kullandığınız yazılıma entegre bir özel entegratörle çalışmanızdır. Türkiye'de 400'e yakın ERP ile entegre çalışan EDM Bilişim, bu anlamda avantajlarıyla öne çıkıyor. 

E-Arşiv Fatura hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, E-Fatura hizmeti sağlayan EDM Bilişim ile iletişime geçebilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-Arşiv'e Geçmenin Maliyeti

Bildiğiniz gibi internet cirosu 5 milyon TL'nin üzerinde olan kişilerin e-Arşiv faturasına geçmeleri gerekiyor. Faturaların e-Arşivini kullanma zorunluluğu ile birlikte e-Arşiv'de her geçen gün daha fazla fatura, son tüketicilerin hayatına girmeye başladı.

Maliyet tasarrufu ve çevrenin korunmasına katkı gibi birçok avantaj nedeniyle birçok şirket gönüllü olarak e-arşiv faturalarına geçiş yapmaya devam ediyor. Şirketler, oluşturulan e-arşiv sayısına bağlı olarak özel entegratörlere hizmet bedeli öderler. Özel entegratörlerden fiyatlandırma bilgilerini alır ve kararlar verirler. Müşteri sayısı çokluğuyla dikkat çeken başta EDM Bilişim olmak üzere bir çok özel entegratörün fatura gönderim adetlerine göre değişken ücretleri var ve ortalaması 30 kuruş seviyesinde seyretmektedir. 

E-Arşiv Fatura Kimler Kullanabilir?

E-Arşiv fatura uygulamasından faydalanmak isteyen şahısların öncelikle e-fatura uygulamasına kayıt olmaları gerekmektedir. Vergi Dairesi'nin (GİB) e-Fatura'ya kayıtlı firmalarla ilgili taslak bildirimine göre, e-Fatura'ya kayıtlı mükelleflerin 1 Ocak 2019 tarihine kadar e-Fatura Arşiv sistemine geçmeleri gerekmektedir.

Taslak açıklamaya göre brüt satış geliri 5 milyon TL ve üzeri olan tüm firmalar e-fatura ve arşiv e-faturasına geçmek zorunda kalacak. Aynı kişi veya kurumun aynı gün için toplam değeri 50.000 PLN olan faturalar TL ve üzeri ayrıca e-Arşiv Faturası olarak düzenlenecektir.

E-Arşiv Ne Değiştirecek?

Vergi Dairesi tarafından uygulanan E-Arşiv sistemi, bu geçişi tamamlayan mükellefler; E-fatura kullanmayan mükellefler ve vergilendirilemez kişiler (vatandaşlar, son kullanıcılar) için fatura oluşturma, gönderme ve saklama süreçlerini kökten değiştirir.

E-Arşiv sistemine geçmek için, mükelleflerin öncelikle e-Fatura sistemine geçmeleri gerekmektedir. Bu hizmeti sağlayan EDM Bilişim, konu kapsamında fiyat, kalite ve hız ekseninde en başarılı firmalardan biridir. Detaylı bilgi almak için iletişime geçebilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Abonelik, Sözleşme Tam Dijital ve Çok Kolay

E-Müstahsil alanında çok yüksek müşteri sayısı ile dikkat çeken EDM Bilişim'in www.edmbilisim.com.tr veya 0850 723 63 36 nolu iletişim noktalarından aklınıza takılan tüm durumlarda online desteğe başvurabilirsiniz.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!