Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Duruş bozuklukları sinir sıkışmasını tetikliyor

Uzmanlar, ağrı, uyuşma ve karıncalanma ile kendini gösteren sinir sıkışmasının birçok insanın hayatını olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Duruş bozuklukları sinir sıkışmasını tetikliyor

 

Memorial Hizmet Hastanesi Nöroloji Bölümü Uz. Dr. Özgül Esen Öre, aşırı zorlama, uzun süreli masa başı çalışmaları ve duruş bozukluklarının sinir sıkışmasını tetiklediğini söyledi.

AĞRI VE UYUŞMAYLA KENDİNİ GÖSTERİR

Uz. Dr. Özgül Esen Öre, sinir sıkışması ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Sinir sıkışmalarının ağrı ve uyuşma ile kendini gösterdiğini belirten Öre, "En sık ortaya çıkan problem ağrı ve uyuşmadır. Ayrıca sıcak ve soğuktan aşırı etkilenme, kaslarda kuvvetsizlik ve terleme bozuklukları oluşabilir. Sinir sıkışması parmaklarda uyuşma ve karıncalanma kavrama ya da ayıklama işlemi sırasında güçsüzlük gibi belirtiler gösteriyor." diye konuştu.

SİNİR SIKIŞMASINI HAFİFE ALMAYIN

Uzun süre kolların dirseklerden kıvrılmış pozisyonda durmasıyla artan sinir sıkışmasının hafife alınmaması gerektiğini ifade eden Öre, şöyle devam etti: "Aşırı zorlama uzun süreli masa başı çalışmaları ve duruş bozuklukları sinir sıkışmasını tetiklemektedir. Rahatsızlığın en önemli belirtileri dirseğin arkasının bir yere çarptığında elektriklenme hissinin çoğalması ve ellerde yanıcı ağrıların yaşanması şeklinde olmaktadır."

SİNİR SIKIŞMASI NASIL OLUŞUR?

Sinir sıkışmasının sinyal aktarımının aksaması sonucu oluştuğunu aktaran Öre, sinirler beyinden aldığı emirleri vücuttaki organlara, kollara ve bacaklara taşırlar. Sinyal iletimi elektriksel bir akımla yapılır. İletimin aksamadan devam etmesi için sinir liflerinin sağlam olması gerekir. Herhangi bir nedenle sinirin üzerine dıştan bir baskı olursa ya da sinirin bütünlüğü herhangi bir nedenle bozulursa ( kesilme, ezici yaralanmalar gibi) sinirin içindeki iletim aksar ya da durur. Sinirin beslenmesi bozulur, sinir hücreleri ve lifler ölür. Sinir liflerindeki kaybın büyüklüğüne göre kasların çalışması bozulur, yeterince kuvvet üretemez, duyu iletimi aksar." ifadelerini kullandı.

VÜCUDUN NERESİNDE GÖRÜLÜR?

Sinir sıkışmasının vücudun herhangi bir bölgesinde görülebileceğini belirten Öre, şunları söyledi: "Sinirler vücutta yol alırken kas-kemik arasında, etrafı bağ dokusu ile çevrili bazı tünellerin içinden geçerken oluşan sinir sıkışmalarına tuzak nöropatiler denilmektedir. Tuzak nöropatilerin yaklaşık yüzde 90'ını elde 'Karpal Tünel Sendromu' oluşturmaktadır. Ayrıca dirsek düzeyinde tekrarlayan travmalar 'Ulnar Oluk Sendromu'na neden olabilir. Ameliyat, alçılar, kırık iyileşmesi ile ortaya çıkan hipertrofik dokular sinir sıkışması ile sonuçlanabilir. Omurgada fıtıklar, kemik çıkıntıları ve omurilik kanalında daralma sinirlerin omurilikten çıkarken sıkışmasına neden olabilir." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!