Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dünyanın gözü Türkiye'de

Teşvikler sonrası yatırım ortamının iyileşmesiyle otomotiv yan sanayi yabancıların gözdesi oldu. Sektörde 30'a yakın firma halka arz, özel sermaye fonları ve stratejik ortaklık için görüşmeler yapıyor.

Dünyanın gözü Türkiye'de

Hükümetin otomotiv sektörü için açıkladığı teşvikler ve yan sanayi firmalarının sermaye arayışının etkisiyle, otomotiv yan sanayi yabancı yatırımcı ilgisini çekerken, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Mehmet Dudaroğlu, sektörde 30'a yakın firmanın halka arz, özel sermaye fonları ve stratejik ortaklık için görüşmeler yaptığını söyledi. Dudaroğlu, ayrıca Türkiye'deki yan sanayi firmaların önünde tarihi bir fırsat olduğunu, firmaların Avrupa'da ciddi problemli firmalarla birleşme ya da satın almalar yapabileceğini ve bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirtti. Otomotiv yan sanayi 2012 yılında, Türkiye'nin toplam otomotiv ihracatı olan 20 milyar doların yaklaşık yüzde 43'ini gerçekleştirirken, otomotiv yan sanayiyi temsil eden çatı kuruluş TAYSAD bu yıl oranın yüzde 45'e yükseleceğini öngörüyor. TAYSAD'ın 313 üyesi bulunurken, 68 üye yabancı ortaklığa sahip.

Yeni teşviklerle yatırım ortamı iyileşti

Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide Dudaroğlu, "Teşvikler yayınlandıktan sonra, son 1-1.5 yıldır özel sermaye fonları (private equity'ler) firmalarla flört etmeye başladılar... Yaklaşık 30'a yakın firmanın halka arz, private equity ve stratejik ortaklık görüşmeleri yaptığını söyleyebilirim" dedi. Yeni yatırım teşviklerinin revize edilmesiyle birlikte yatırım ortamının iyi konuma geldiğini söyleyen Dudaroğlu, "Avrupa'daki sağlıklı firmalar çıkış yolu arıyor. Yatırım için uygun şartlara yöneliyor. Türkiye bunlardan bir tanesi. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye çok ciddi yatırımlar olacağını bekliyoruz" dedi. Türkiye'de motor üretimi için çok ciddi teşvik verildiğini belirten Dudaroğlu, "Özellikle yurtdışında motor üretici firmaların balıklama atlaması lazım... Çinli ve Koreli yatırımcılar buraya gelecek. Rusya'dan da gelebilir. Türkiye'nin yetkin olamadığı alanlar, hem yerli sanayiciler ve Avrupalı ve dünyadaki diğer yatırımcılar için çok cazip hale geldi" dedi.

Avrupa'da satın alma var

Sektörde sermaye yetersizliğinin ön plana çıktığını söyleyen Dudaroğlu, "Halka arzlar gelecek dönemde çok artacak. En ucuz sermaye oradan elde ediliyor. Halka arz seçeneği 150-200 milyon lira cirolu şirketler için daha cazip görünüyor, 40-50 milyon lira cirolu şirketler için de gelişen işletmeler piyasası imkanı söz konusu olabilir" dedi. Otomotivde üretim merkezlerinin değiştiğini söyleyen Dudaroğlu, "Türkiye'deki yan sanayi firmaları geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Latin Amerika, Amerika, Afrika, Rusya, Çin, Uzakdoğu olmak üzere doğrudan yatırım ve şirket satın almaları gerçekleştirdiler. Türkiye'deki yan sanayi firmaların önünde tarihi fırsat var. Avrupa'da ciddi problemli olan firmalar da var. Bu firmalarlar birleşebilir ya da satın alabilirler. Bu çalışmalar da devam ediyor" dedi.

Yerli otoyu destekliyoruz

Türkiye'nin otomotiv üretiminde şu anda değersel olarak bakılınca aracın yüzde 56'sını üretebildiğini belirten Dudaroğlu, motor ve aktarma organlarıyla bu oranın yüzde 85'e yükselebileceğini söyledi. Dudaroğlu, "Bir platform kurulacak, açılan platforma mal satacağz tabi ki destekleriz bundan daha doğal bir şey olamaz. Dizaynından fikri mülkiyet haklarına Türk ismi olacak. Biz yüzde 100 destekliyoruz. Ama sadece bunu yapmak da yetmiyor bunu Türkiye'ye satma koşuluyla yaparsanız bunun yaşama şansı olmaz" dedi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!