DÜNYANIN GÖZÜ TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNDE

17'inci EVTEKS fuarında bir ilke imza atıldı. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde düzenlenen ev tekstili tasarım yarışması ödülleri, fuar kapsamında düzenlenen tören ile sahiplerini buldu

DÜNYANIN GÖZÜ TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNDE

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, inovasyon ve tasarımın günümüzde çok önemli hale geldiğini belirterek, "Dünyayla rekabet için artık yol tasarımdan geçiyor, fiyat indiriminden değil. TİM olarak bütün sektörleri tasarım yarışması düzenlemeleri için teşvik ediyor ve destekliyoruz. Markalaşma, artı değer ve katma değerli ürünler elde etmenin yolu tasarımdan geçer. Ülkemizin genç tasarım beyinleri bu tarz yarışmalar sayesinde ortaya çıkıyor" şeklinde konuştu.

"TRENDLERİ TAKİP EDİLEN TASARIM MERKEZİ OLACAĞIZ"

Hazır giyim sektöründe yakalanan ivmenin tasarımda dünya trendlerini belirleyen modacı yarattığına dikkat çeken TİM Başkanı Büyükekşi, "Profesyonel tasarımcılarımız ve gençlerimiz ile dünyaya katkı sağlayan, trendleri takip edilen bir tasarım merkezi olacağız" dedi.

"MODA VE TASARIM ALANINDA ARTIK TAKİP EDİLEN ÜLKEYİZ"

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği UTİB) Başkanı İbrahim Burkay ise, Ev Tekstili Sektörü olarak 1980 ve 90'larda İngiltere, İtalya ve Fransa gibi ülkelerin tasarımlarını ve çalışmalarını takip ettiklerini söyleyerek, bugün bu durumun tersine döndüğünü dünya ev tekstili sektöründe özellikle tasarım ve moda alanında artık takip edilen ülke haline gelindiğini belirtti.

Tasarım ekiplerinin ev tekstili sektörü için önemini hatırlatan İbrahim Burkay, "Sektörümüzdeki tasarımcıların üstlendiği kritik rolün önemi üzerine, UTİB olarak bu sene Türkiye ev tekstili sektöründe yine bir ilki gerçekleştirdik ve Türkiye'nin ilk 'Ev Tekstili Tasarım Yarışması'nı düzenledik" dedi.

Burkay, bu yarışma ile uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratacaklarını, özgün tasarımcıları ortaya çıkaracaklarını ve teşvik edeceklerini, sektörün rekabet gücünü artıracaklarını açıkladı.

DÜNYA TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN BÜYÜKLÜĞÜNÜN FARKINDA

Ev Tekstili Tasarım Yarışması öncesi Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (DETKİB) Başkanı Süleyman Kocasert ve CNR Holding üst düzey yöneticisi Ali Bulut ile birlikte basın toplantısı düzenleyen UTİB Başkanı Burkay, bu yıl EVTEKS Fuarı'nda 4'üncü defa trend alanı oluşturularak, 2012 yılının ev tekstili trendlerinin sergilendiğine dikkat çekti. Bu tür organizasyonların Türk ev tekstili sektörünün gelmiş olduğu düzeyin tüm sektör mensupları ve dünyadaki alıcılar tarafından daha iyi algılanmasına katkı sağladığını aktaran Burkay, ayrıca bu yıl ilk defa Contract Tekstil ürünlerine de yer verdiklerini kaydederek, Ev Tekstili Tasarım yarışmasında başarılı olan tasarımcıların ürün ve tasarımlarının da trend alanında yer aldığını sözlerine ekledi.

FUARA YABANCI AKINI...
UTİB'in davetlisi olarak Ottowa, Tunus, Duesseldorf, Bükreş, Moskova, Kiev, Brüksel, Paris, Atina, Tahran, Madrid, Lahey ve Abu Dhabi gibi dünya kentlerinden gelecek basın editörleri ve yabancı basın temsilcilerinin, dünyanın dört bir tarafına Evteks Fuarı'na ilişkin bilgileri ve Türkiye'den çıkacak trendleri anlatacaklarını ifade eden Burkay, dünyanın 62 farklı ülkesinden gelecek alım heyeti ve yabancı firma temsilcilerinin, başta Bursa olmak üzere Türkiye'nin diğer şehirlerindeki ev tekstili temsilcileri ile yeni iş bağlantıları yaratma şansı yakalayacaklarını da dile getirdi.
ÜNLÜ TASARIMCILAR DA KATILIYOR
Yerli ve yabancı tasarımcılar ve trend danışmanlarının bu yıl dördüncü kez düzenlenecek seminerlerde, yeni sezon trendleri hakkında katılımcıları bilgilendireceğini belirten Başkan Burkay, seminerlere Karim Rashid, Defne Koz, Mark Schmitt, Jennifer Castoldi başta olmak üzere dünyaca ünlü tasarımcıların katılacağını belirtti.

YENİ İŞ BAĞLANTILARI İÇİN FIRSATLAR...

Tül, perde ve brode, döşemelik, uyku ve yatak odası, banyo ürünleri ve havlu, mutfak ve yemek odası, halı ve kilim, güneş koruma sistemleri, perde aksesuarları, dekorasyon ve stil, duvar kaplamaları, yer döşemeleri ve tasarım alanlarında ürün gruplarının sergileneceği Evteks 2011'de, Türk ev tekstilinin temsilcileri, yabancı firma temsilcileriyle görüşerek, yeni iş bağlantıları da kurmaya çalışacaklar.

4 AYRI KATEGORİDE ÖDÜL VERİLDİ

İlk kez düzenlenen yarışmada, yatak, perde, banyo ve döşemelik kumaş olmak üzere 4 ayrı kategoride 20 genç tasarımcı ödüllendirildi. Ayrıca genç tasarımcı Feriha Işıklar, büyük ödül olarak "en inovatif tasarım" ödülüne layık görüldü. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!