Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dünyanın en iyisi Samsun'da!

MÜSİAD Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe, Türk kenevirinin dünyada eşi benzeri olmadığını belirterek, "Dünyanın en iyi kenevir tohumu Samsun'da" dedi.

Dünyanın en iyisi Samsun'da!

Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şubesinin 21. Genel Kurulu gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurul faaliyet raporları ve gelir gider tablosunun okunması ile yönetimin ibra edilmesiyle başladı. Daha sonra genel kurula desteklerinden dolayı kurumlara hediyeler verildi. 

"İhracat rakamları çok daha iyi yerlerde olabilir"

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından ise açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, 2018 yılında Samsun'un ihracat rakamlarının açıklandığında çok güzel ivme yakaladığını söyledi. 

"Kenevir'de ana pilot ilin Samsun olması kararını aldık"

MÜSİAD Milli ve Yerli Üretim Üst Kurulu Başkanı Soner Meşe, Türkiye'deki kenevir üretimi hakkında açıklamalarda bulundu. Kenevir konusunu MÜSİAD Yönetim Kurulu'nda gündeme getirdiklerini belirten Meşe, "Kenevir olayında yol haritamız şu şekilde: Türk keneviri adı tescillenmeli. Şu an kenevir olayında Türkiye'nin ana ili Samsun, ilçesi de Vezirköprü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi. Allah onlardan razı olsun. Çok güzel çalışmalar yapılmış belli aşamalara gelinmiş. Biz MÜSİAD Yönetim Kurulu'nda kenevir olarak ana pilot ilin Samsun olması kararını aldık. Bundan sonra buradayız. Türk kenevirinin dünyada eşi benzeri yok. Üretim mesafesi olarak ta günde 12 santimetre uzayan ve 3 metreye çıkan başka bir kenevir yok. Bu, elimizdeki müthiş bir cevher. Kökünden çiçeğine kadar müthiş bir üretim sağlayacak. Sadece çiçeğinden aromatik kimya olarak dünya daki sistem 100 milyar dolar. Dünyanın en iyi kenevir tohumu Samsun'da. Acilen Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü kurulması lazım. MÜSİAD olarak her gün Samsun'a gelmeye hazırız" diye konuştu.

"Ülkeye katkı sunmaya devam edeceğiz"

MÜSİAD Genel Başkanvekili Dr. Ali Gür, 2018 yılının hem Türkiye hem de dünya ekonomik tarihinde önemli kavşakların geçildiği bir yıl olduğunu aktardı. 2018 yılının yıl kendilerine güçlü bir muhasebe yaptırarak güçlü yönleri, zayıf yönleri ve açıkları tespit etme imkanı verdiğini kaydeden Gür, "Geride bıraktığımız yıl zor bir yıl olmuştur ama zor olduğu kadar bizler için öğretici ve geliştirici yıl olmuştur.  Türkiye zor bir yıl olacağı ön görülen 2019'a kendi siyasi ve ekonomik paradigması değişimini başlatarak iyi bir hazırlık yaparak girdi. Bu kararı MÜSİAD olarak desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. 2018 yılı rakamlarına baktığımızda ilk iki çeyrekte yüzde 7.2 ve yüzde 5.3 büyüyen Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte ise gösterdiği yüzde 1.6'lık büyüme performansıyla birlikte programın ilk aşamasını başarılı bir şekilde tamamladığını göstermektedir. Tüketim merkezli ekonomiden üretimi temel alan ekonomiye geçişte bu süreci bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Bizler yeni yılda da üretmeye, ülkeye katkı sunmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!