Dünyanın en eski bankası İtalya'yı karıştırdı

Monte Paschi'nin türev işlemler zararını saklaması seçim sürecindeki İtalya'da büyük karışıklık yarattı. Gözler dönemin Merkez Bankası Başkanı Draghi'ye dönerken Monti'nin de seçimde işi zorlaştı.

 Dünyanın en eski bankası İtalya'yı karıştırdı

Dünyanın en eski bankası Banco Monte dei Paschi di Siena 2006-2009 yılları arasında türev işlemlerden kaynaklanan zararı göstermeyip Deutche Bank ile yapılan anlaşmada da zararların saklanması ile gündeme oturmuştu. Bankanın zarar etmesi nedeniyle 3.9 milyar euroluk yeniden sermayelendirme aşamasında oluşu tartışlmalarda sesin yükselmesine neden oluyor.

Konuya dair İtalya Cumhurbaşkanı'nın da sürece dahil olması ve olayın çok ciddi olduğunu belirtmesi bunula birlikte incelemenin başlatılması için yetki verdiğini belirtmesi seçim arifesindeki İtalya'da işlerin daha da karışacağının göstergesi olarak kabul ediliyor. 

Süreçte gözler ECB Başkanı Mario Draghi'ye de çevrildi. Zararın oluştuğu dönemde İtalya Merkez Bankası'nın başında olan Draghi, İtalyan bankası Monte dei Paschi di Siena'nın zarara sebep olan skandal türev işlemleri konusunda eleştiriliyor.

Bugün Davos'a gidecek olan Draghi, Monte Paschi'ye en az 1 milyar dolara mal olan yapılandırılmış işlemler konusunda sorulara maruz kalabilir.

Ekonomi eski bakanı Gulio Tremonti Twitter'da, Draghi'nin İtalyan bankacılık sisteminin bşaı olarak işlemleri ortaya çıkaramadığını ve önleyemediğini yazdı.

ECB sözcüsü, ulusal otoritelerin sorumluluğu olduğunu belirterek konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.


Konuya dair açıklamalarda bulunan İtalya'nın teknokrat başbakanı Mario Monti, Monte Paschi olayı derinlemesine ve dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğini belirtirken, bankanın problemlerinin diğer İtalyan bankalarını etkilemediğini belirtti.

Monte Paschi'deki sorunlara İtalyan hükümetinin yol açmadığını kaydeden Monti, "bankadaki sorunlar kendi sorumlulukları" dedi.

Bu noktada Şubat'ta yapılan seçimlere girecek olan Monti'yi de zor bir dönem bekliyor. Monti kemer sıkma paketi dahilinde 4 milyar euroluk emlak vergisi ile çok eleştirilirken toplanan verginin bankanın 3.9 milyar euroluk yeniden sermayelendirilmesi kapsamında kullanılacağını Berlusconi gazetelerinde sıkça yer alması İtalya'da ortamın gerilmesine neden oluyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!