Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dünyadan mesaj olarak sesi uzaya gönderilen sanatçı Yalova'da

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından, 1977 yılında altın bir diske kaydedilen sesi Voyager uzay aracı uzaya gönderilen Bulgar şarkıcısı Valya Balkanska, bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Uluslararası Yalova Altın Çınar Balkan Müzik Festivali kapsamında, Yalova'ya geldi. Balkanska, farklı medeniyetlerin arandığı uzayda, sesinin hala yankılandığını söyledi.

Dünyadan mesaj olarak sesi uzaya gönderilen sanatçı Yalova'da

 

Yalova'da bu yıl 14'ncisi düzenlenen Uluslararası Yalova Altın Çınar Balkan Müzik Festivali devam ediyor. Festival kapsamında, Balkan folklorunda bir fenomen olarak kabul edilen Valya Balkanska ve ekibinden gayda sanatçısı Petır Yanev Yalova'ya geldiler. Belediye Başkanı Ak Partili Yakup Koçal'ı, makamında ziyaret eden Balkanska, Başkan Koçal'a bir eserini seslendirdi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Valya Balkanska, sesinin hala uzayda yankılandığını belirterek, "1977 yılında NASA tarafından bir komisyon oluşturuldu ve 250 bin parça arasından, benim şarkım seçildi. Seslendirdiğim eser, Voyager uzay aracı ile altın diske alındı. Bu diskte sadece benim değil, Mozart, Vivaldi, Bach gibi ünlü klasik müzik sanatçılarının eserleri, kuş, köpek gibi hayvan seslerinin bulunduğu 100 farklı parça kaydedildi. Şu an uzaya sesi gönderilip, yaşayan tek sanatçıyım. Uzayda hala yankılanan bu sesler ile farklı medeniyetlerle iletişime geçilmesi bekleniyor" dedi.

Bulgaristan'da üstün hizmet nişanı aldığını da belirten Balkanska, "Şu anda 72 yaşındayım. Tam 55 yıldır müzik ile uğraşıyorum. Bana yüksek miktarda maaş bağlayan devlet sahip çıktı. Üstün hizmet nişanları aldım. Sanatımda bu zamana kadar gelmemde, aldığım müzik eğitimi etkili oldu" diye konuştu.

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ise tebrik ettiği Balkanska için, "Biz bir ayrıcalığa sahibiz. Uzaya sesi gönderilen sanatçıyı canlı olarak burada dinleme fırsatı bulduk" dedi. Bunun üzerine Bulgar Sanatcı Balkanska espri yaparak, "Sesimi tam olarak açmadım. Uzaya gönderilen şarkı bu değil. Onu söyleseydim burada tavanlar yıkılırdı" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!