Dünya yeni bir krizin eşiğinde

Morgan Stanley Asya'nın eski başkanı Roach, para musluğunun kapatılacağı yeni dönemde bu ülkelerin dünyayı yeni bir krize sürükleyeceği uyarısında bulundu.

Dünya yeni bir krizin eşiğinde

Morgan Stanley Asya'nın eski başkanı ve Yale ekonomisti Stephen Roach, küresel ekonominin yeni bir krizin eşiğinde olduğu uyarısında bulundu. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ayda 85 milyar doları bulan tahvil alımlarını eylülde azaltmaya başlayabileceği yönündeki söylemler gelişen ülkelerin para birimlerinde ciddi değer kayıplarına neden oluyor.

CNBC'nin "Fast Money Halftime Report" programına konuk olarak değerlendirmede bulunan Stephen Roach, genişlemeci para politikalarının sonuna gelinmesiyle şimdiye dek bol para döneminden faydalanan ülkelerin finansman bulmakta zorlanacağına ve bunun da küresel ekonomiyi yeni bir krize sürükleyebileceğine işaret etti.

Roach "Sadece Hint Rupisi'nde değil, Türkiye, Brezilya, Güney Afrika ve Endonezya gibi diğer gelişen ülkelerin para birimlerinde de ciddi boyutlara varan değer kaybı yaşanıyor. Bahsi geçen ülkelerin bir diğer ortak yanı ise bir hayli büyük dış borçlara ya da cari açıklara sahip olmaları. Bu nedenle niceliksel gevşeme politikaları sayesinde sağlanan sermaye akışı bu ekonomiler için kritik öneme sahip. Peki, bu durumda, genişlemeci para politikalarının musluğunun kapatılmasının ardından gelişen ülkelerin dev cari açıklarına finansman nasıl sağlanacak" dedi. Bunun cevaplanması zor bir soru olduğunu ifade eden Roach, şu an için yanıtın "olumsuz" olduğunu söyledi.

Başta Hindistan olmak üzere gelişen ülkelerin cari açık sorunlarına bir çözüm getirememeleri halinde para birimlerinde yaşanacak olan değer kaybını kestirmenin hayli zor olacağını vurgulayan Roach, "Para politikasındaki çıkmazın Hindistan üzerindeki etkisi bu kadar aşikârken en kötünün geride kaldığını söylemek konusunda tereddütlerim var" diye konuştu.

Roach, Çin'in cari işlemler fazlasına ve sağlam makro ekonomik stratejilerine de vurgu yaptı. Stephen Roach, diğer gelişen ülkelerin karşı karşıya kaldığı risklerin dünyanın ikinci büyük ekonomisi için bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!