Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dünya şampiyonluğuna adım adım ilerliyor

İMKB'nin yüzde 50'nin üzerinde yükseldiği bu yıl A tipi yatırım fonları da yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 526 fonun bulunduğu sektörde en yüksek getiriyi yüzde 68 ile HSBC A Tipi Hisse Fonu sağladı. Tüm fonlar içinde sadece 34 fon 2012 yılında yatırımcısına zarar ettirdi.

Dünya şampiyonluğuna adım adım ilerliyor

 

Getiride dünya şampiyonluğuna adım adım ilerleyen İMKB, ağırlıklı hisseye yatırım yapan fonların da yüksek getiriler sağlamasına neden oldu. İMKB yıl başından bu yana yüzde 50'nin üzerinde artarken bazı fonlar yatırımcılarına yüzde 70'e yakın getiri sağladı. 353 adet A ve B tipi yatırım fonu arasında sadece 28 tanesi yatırımcısını bu yıl hayal kırıklığına uğrattı. Bu fonların bir çoğu döviz cinsi ve altına yatırım araçlarına yatırım yapan fonlar olarak dikkat çekiyor.

173 bireysel emeklilik fonu arasında bu yıl 6 tanesi yatırımcısına zarar ettirdi. Yine bu fonların ortak özelliği uluslararası borçlanma araçlarına yatırım yapmış olmaları.

Sektördeki toplam 526 fon arasında en yüksek getiriyi yüzde 68 ile HSBC Bank'ın A Tipi Hisse Senedi Fonu sağladı. Bu fonu yüzde 63.54 performansı ile Kare Yatırım Menkul A Tipi Değişken Fon takip etti. Ata Yatırım A Tipi Değişken Fon yüzde 61.86'lık getirisiyle üçüncü sırada yer aldı.

B tipi fonlar arasında yılbaşından bu yana en yüksek getiriyi yüzde 22.95'lik performansı ile Finansbank Doctors Tahvil ve Bono Fonu elde etti. Osmanlı Menkul Tahvil ve Bono Fonu ikinci oldu.

Emeklilik fonlarında ise en yüksek getiriyi yüzde 60 ile Ergo Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Fonu yaptı.

526 fondan 37 tanesi yüzde 50'den fazla, 50 tanesi yüzde 30-50 arası, 103 tanesi yüzde 15-30 arası, 302 tanesi ise yüzde 0-15 arası getiri sağlamayı başardı. Zarar ettiren toplam fon sayısı 34 olarak gerçekleşti.

Hisse seçimi önemli

Fonlar arasında en fazla getiriyi sağlayan HSBC Bank A Tipi Hisse Senedi Fonu'nun bu başarıyı nasıl elde ettiği konusunda VATAN'ın sorularını yanıtlayan HSBC Portföy Genel Müdürü Namık Aksel, çok iyi bir ekibe sahip olduklarını belirterek, "HSBC A Tipi Hisse Fonu'nun bu yılki başarısının ardında fonun sektörel rotasyon stratejilerini zamanında ve başarılı bir şekilde uygulamış olmasının yanısıra yılın büyük bir kısmını yüksek oranda hisse senedi taşıyarak geçirmiş olması da bulunuyor" dedi.

Aksel, 2012 başlarında piyasaya yönelik genel beklentilerin oldukça olumsuz olduğunu hatırlatarak kendilerinin bu olumsuz görüşlere rağmen erken pozisyon almaya başladıklarını vurguladı.

Fondaki hisse senedi seçimlerinin ne şekilde yapıldığına yönelik soruya Aksel şu yanıtı verdi: "Hisse Seçimi fondaki hisse senetlerinin seçiminde ağırlıklı olarak 'top-down' yaklaşımı (yukarıdan aşağıya) uygulanmakla birlikte "bottom-up" (aşağıdan yukarıya) yaklaşımına da yer verilmekte. Top-down yaklaşımında, ekonomik konjonktüre uygun sektörler belirlendikten sonra bu sektörlerde yer alan hisseler seçilmekte. Hedef olarak belirlenen sektörlerde yer alan hisse senetlerinden seçimde ise şirket değerlemesi, sektördeki olası değişime duyarlılığı, kurumsal yönetişim, işlem hacmi, piyasa değeri büyüklüğü gibi birçok faktör gözönünde bulun-durulmakta."

2013 yılının en önemli beklentisi 'not artışı'

Fitch'in ardından bir diğer kredi derecelendirme kuruluşunun daha Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu vermesinin 2013 yılının en önemli beklentilerinin başında geldiğini söyleyen Namık Aksel, "Türkiye ekonomisinin yumuşak inişi tamamlayıp önümüzdeki yıllarda hızlı bir büyüme patikasına girecek olması, kredi notunun yatırım yapılabilir düzeye yükseltilmiş olmasının getireceği avantajlar da önümüzdeki yıla ilişkin önemli beklentiler arasında sayılabilir. Enflasyona yönelik olarak önümüzdeki dönemde çok önemli bir tehdit görmemekteyiz. Tersine, dünya ekonomisindeki zayıflık enerji ve emtia fiyatlarını baskı altında tuttuğundan Türkiye ekonomisi mevcut koşullardan olumlu etkilenmektedir" dedi.

Aksel, gelecek yıl Türk Lirası'nın yabancı paralar karşısındaki değerinde nemli bir hareket beklemediklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!