Dünya Sağlık Örgütü'nden ebola ile ilgili flaş karar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) geçen yıl temmuz ayı sonunda başlayan ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan Ebola salgını gerekçesiyle küresel acil durum ilan edilmesine gerek olmadığına karar verdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden ebola ile ilgili flaş karar

DSÖ Acil Durum Komitesinin bugünkü toplantısının ardından, Komite  Başkanı Prof. Dr. Robert Steffen, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom ve DSÖ  Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, örgütün Cenevre'deki genel  merkezinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Steffen, KDC'deki Ebola salgınının ciddiyetini koruduğunu, fakat Genel  Direktör Adhanom'a, küresel acil durum ilan edilmesine gerek duyulmadığına dair  tavsiyede bulunduklarını aktardı.

Robert Steffen, küresel acil durum ilan edilmesinin DSÖ'ye ekstra bir  katkı sağlamayacağını, örgütün halihazırda salgına karşı mücadelede ciddi destek  aldığını vurguladı.

Adhanom da komitenin tavsiyesini kabul ettiğini belirterek, virüsün şu  an itibarıyla uluslararası bir tehdit oluşturmadığını ve gerek duyduğunda  komiteyi yeniden toplayacağını belirtti.

KDC'deki durumun şimdiye kadar karşılaştıkları en zor Ebola vakası  olduğunu vurgulayan Adhanom, ülkede 20'ye yakın silahlı grubun çatışmasının  işlerini zorlaştıran en büyük faktör olduğunun altını çizdi.

Ebola ile mücadelede temmuz ayına kadar 148 milyon dolarlık fona  ihtiyaç duyduklarını ve şimdiye kadar bunun sadece 74 milyon dolarını  toplayabildiklerini aktaran Adhanom, uluslararası topluma, fonun tamamının  karşılanması için çağrıda bulundu.

DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Ryan ise bir soru üzerine,  ülkede son 4 günde 43 kişinin Ebola virüsünden ölmesinin küresel acil durum ilan  edilmesini gerektirmediğini kaydetti.

Ryan, bu ölümlerin, DSÖ'nün ülkede erişiminin olmadığı bölgede meydana  geldiği bilgisini paylaşarak, virüsle mücadelede karşılaştıkları en büyük engelin  erişim olduğuna dikkati çekti.

Yıllardır Ebola'ya karşı mücadelede yer aldığını aktaran Ryan, virüsü  "tahmin edilemez ve fena" olarak niteledi.

Yaklaşık 700 can aldı

KDC Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, Kuzey Kivu  eyaletinde başlayan ve Ituri eyaletine yayılan salgında, bin 206 kanamalı ateş  vakası görüldü. Bu kişilerden bin 140'ının Ebola virüsü taşıdığı tespit  edildi.

Son 4 günde 43 kişinin yaşamını yitirdiği salgında, Temmuz 2018'den  bugüne kadar toplam 698 kişi öldü, virüsü taşıyan 358 kişi ise iyileşti. Ebola  merkezlerinde halen 84 kişinin tedavisi sürüyor.

Öte yandan verilere göre, Ebola virüsünden kaynaklandığı kesinleşmeyen  kanamalı ateş vakalarında da 66 kişi öldü.

Bölgede 8 Ağustos 2018'de başlatılan kampanya kapsamında 97 bin 903  kişiye aşı yapıldı.

Yetkililer, halkın Ebola salgınının varlığını reddederek, aşı ve  tedavi olmamaları nedeniyle ölümlerin arttığını belirtiyor.

Ebola, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve KDC'nin Yambuku kentlerinde  eş zamanlı iki salgına yol açmıştı. KDC'deki salgın, Ebola Nehri yakınında bir  köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te, Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya  ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında, 30 bin kişiye virüs  bulaşmış, 11 binden fazla kişi ölmüştü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!