Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dünya nüfusu patlamaya hazırlanıyor

Dünya nüfusu patlamaya hazırlanıyor. Deutsche Bank'ın raporuna göre, dünya nüfusu 2055 yılında 8.7 milyar kişiyle zirveye ulaşacak. Ardından nüfus doyuma ulaştıktan sonra 2100 yılına kadar 8 milyara gerileyecek.

Dünya nüfusu patlamaya hazırlanıyor

Dünya nüfusu dev patlamaya hazırlanıyor. Alman Deutsche Bank'ın yayımladığı son rapora göre, dünya nüfusu önümüzdeki 40 yılda doyum noktasına ulaşacak. Nüfusun 2055 yılında 8.7 milyar kişiyle zirveye çıkacağı belirtilirken, o yıldan sonra 2100 yılına kadar nufüsun 8 milyar kişiye gerileyeceği ifade edildi.

DÖNÜM NOKTASINA YAKLAŞIYOR

Bankanın raporu bu konuda Birleşmiş Milletler'in (BM) dünya nüfusunun 2100 yılına kadar artmaya devam edeceği yönündeki tahminiyle örtüşmedi. Deutsche Bank stratejistlerinden Sanjeev Sanyal, "Dünya nüfus patlaması açısından dönüm noktasına yaklaşıyor. Bu bizim tahminlerimize göre önde gelen kurumların öngördükleri tarihten daha erken bir zamanda gerçekleşecek" dedi.

BM'NİN TAHMİNİ DAHA YÜKSEK

Şu anda BM verilerine göre dünya üzerinde 7.2 milyar kişi yaşıyor. BM 2100 yılında ise dünya nüfusunun 10.9 milyar kişi olacağını öngörüyor. Alman bankanın tahmini ise 8 milyar kişi.

'YOKSUL ÜLKELERDE DOĞUM ARTMALI'

Sanjeev Sanyal, gelişmiş ülkelerin uzun yaşam süreleri olduğunu söylese de Çin, Rusya, Güney Kore ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde doğurganlık oranının azaldığına işaret etti. Alman bankanın raporunda daha fakir ülkelerde doğurganlık oranının artırılması gerektiğine işaret edildi. Raporda, fakir ülkelerdeki kadınların ortalama 2,9 çocuğa sahip olması durumunda nüfus artışının devam edeceğine işaret edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!