Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dünya Mısır katliamına ne dedi?

Avrupa Birliği, Mısır'daki son gelişmeleri endişeyle takip ettiğini ve gösterilerdeki can kayıplarından "derin esef duyduğunu" bildirdi.

Dünya Mısır katliamına ne dedi?

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabiatul Adeviyye meydanındaki göstericilere açılan ateş sonucu 200 kişinin ölmesi, 4 binden fazla kişinin de yaralanmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ashton, "Mısır'daki son gelişmeleri endişeyle takip ediyorum ve dünkü gösterilerdeki can kayıplarından derin esef duydum. Sorumlu geçici makamlara barışçıl ve nizami gösterileri güvence altına almaları çağrısında bulunuyorum. Aynı zamanda tüm aktörlere şiddetten kaçınmaları ve barışçıl protesto ve şiddetten uzak durma prensiplerine saygı göstermeleri çağrısında bulunuyorum. Toplantı ve gösteri hakkı dahil insan haklarına saygı gösterilmelidir" dedi.

Mısır'da çözümün cepheleşmeden değil kapsayıcı bir geçiş döneminde hızla ilerlemekten geçtiğini savunan Ashton, bu kritik dönemde barışma ve diyaloğun büyük önem taşıdığını ve nefreti teşvik eden konuşmalardan ve diğer tahriklerden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER SÜRECE DAHİL EDİLMELİ

Ashton, "Müslüman Kardeşler dahil bütün siyasi gruplar geçiş sürecine dahil edilmelidir ve bu süreç anayasal düzeni, serbest ve adil seçimleri ve sivillerin önderliğindeki hükümeti getirmelidir" ifadesini kullandı.

Catherine Ashton, Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı "Muhammed Mursi ve yakın danışmanları dahil tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması" çağrısını tekrarladı.

Ashton, "Bu zamanda (siyasi tutuklular hakkında) yeni suçlamalarda bulunmak Mısır'ın ihtiyaç duyduğu müspet atmosfere katkı sağlamaz" dedi.

Bu arada İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Twitter mesajında, "Mısır'da gösterilerde çok sayıda can kaybından dehşete düştüm. Güvenlik güçleri sorumluluktan kaçamaz" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague: "Protestoculara karşı kullanılan gücü kınıyorum"

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtlarına, güvenlik görevlilerinin ateş açması sonucu 200 kişinin ölmesi, 4 binden fazla kişinin de yaralanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Olaylardan duyduğu derin endişeyi ifade eden Hague, şunları kaydetti:

"Ölümlere neden olan, protestoculara karşı kullanılan gücü kınıyorum. Tüm tarafları şiddetten kaçınmaya çağırıyorum. Şimdi çatışma değil, diyalog zamanıdır. Gerginliği azaltacak adımlar atmak, tüm taraflardaki liderlerin sorumluluğudur.

Mısırlı yetkililieri, barışçıl protesto yapma hakkına saygı göstermeye, protestoculara karşı ateş etmenin de dahil olduğu şiddet uygulamaya son vermeye ve sorumluları bulmaya çağırıyorum."

Mısırlı yetkilileri, 3 Temmuz'daki olayların ardından tutuklanan siyasi liderleri serbest bırakmaya ya da kanunlar doğrultusunda ceza vermeye de çağıran İngiliz Bakan, cezaların ise siyasi odak şüphesinden uzak olması gerektiğini vurguladı. William Hague, "Mısır'ın erken ve adil seçimlere gidecek, tüm grupların dahil olacağı bir siyasi sürece ihtiyacı vardır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!