Dünya kadınları Bursa'dan 'barış' için ses verdi

AK Parti Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Kahveci, geride bıraktığımız hafta sonu düzenlenen Uluslararası Barış ve Kadın Sempozyumu'yla çok anlamlı ve önemli bir çalışma yapıldığını ifade ederek, "Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu sempozyumu, kadının siyasetteki aktif konumunu vurgulamak adına gerçekleştirdik. Dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu barışa katkı sağlamak istedik" dedi.

Dünya kadınları Bursa'dan 'barış' için ses verdi

AK Parti Bursa İl Kadın Kolları, 5-6 Ocak tarihleri arasında, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (AKKM) Uluslararası Barış ve Kadın Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı. 15 farklı ülkeden kadın akademisyen kendi ülkelerindeki kadını ve dünya kadınlarını anlattı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkanı ve eski bakanı Güldal Akşit'in de katıldığı sempozyumun ilk gününde 15 ülkeden gelen katılımcılar kendi ülkelerindeki ve dünyadaki kadın sorunlarına değindiler. Katılımcılar, dünyada barış için çözüm üretme iradelerini ortaya koydular.
Suriye, Makedonya, Filistin, Kırgızistan, Mısır, Bosna Hersek, Yemen, Irak, Yunanistan, Kosova, Azerbaycan, Kazakistan, Arnavutluk, Kenya ve Fas'tan gelen kadın katılımcıların konuştuğu sempozyumun ilk günündeki iki oturumun başkanlığını da Meridyen Derneği Başkanı Saliha Büyükdeniz üstlendi.
SHAZA BARAKAT TÜM SALONU AĞLATTI...
İlk günün en akılda kalıcı anları aynı zamanda bir Mavi Marmara aktivisti olan Suriye katılımcısı Shaza Barakat'ın konuşması sırasında yaşandı. Barakat kendi ülkesindeki durumu anlatırken salondaki izleyicilerin gözyaşları sel oldu. Shaza Barakat, 15 yaşındaki oğlunu Suriye'deki iç savaşta kaybettiğini ve oğlu gibi daha nice masum insanın bir hiç uğruna öldürüldüğünü söylerken, Türkiye'nin güçlü bir devlet olduğunu belirtti ve yardım istedi. Sempozyumun İlk gününde tüm katılımcılar barış çağrısında bulundu. Aynı gün, Bülent Arınç Güldal Akşit, Ak Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye,  İl Kadın Kolları'nın plaketleri sunuldu.
MEDYA VE GÖÇ KONUSU ELE ALINDI...
ertesi günde devam eden sempozyumun 3. oturum konusu 'Medya ve Göç' oldu. Oturum konuşmacıları ise Gazeteci Yazar Sibel Eraslan, Psikolojik Danışman Saliha Erdim, Gazeteci Yazar Yıldız Ramazanoğlu ve internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Fatma Ekinci'ydi. Medya tüketiminde kadın, göç ve aile ele alındığı sempozyumun sürpriz konuşmacısı ise AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'tı... Eronat milletvekili olduğu bölgeyi çok iyi tanıdığını belirterek bölgede yaşanan sorunlara değindi.
GÜLDAL AKŞİT'DEN BURSA KADIN KOLLARI'NA ÖVGÜ...
Yazar Sibel Eraslan'ın ve diğer katılımcıların talebi üzerine sempozyumun son oturumda da konuşan Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit, bir değerlendirme yaptı. Akşit, kadınların artık siyasette varlığını iyice hissettirmeye başladığını, Bursa Kadın Kolları'nın Genel Merkez düzeyinde bir programa imza attığını ve 15 ülkeden katılımın sağlanmasının büyük bir başarı olduğunu söyleyerek, Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Kahveci'yi ve yönetimini kutladı. Sempozyum konusunun çok doğru seçilmiş olduğunu da belirten Güldal Akşit, "Buraya katılım gösteren tüm konuşmacıların büyük katkısı olmuştur" dedi ve teşekkür etti.
NİLÜFER KAHVECİ'DEN KATILIMCILARA TEŞEKKÜR
Sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Kahveci de, yaklaşık iki aylık yorucu bir çalışma ile düzenlenen sempozyuma katılan ve katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Kahveci, "Kadının siyasetteki aktif konumunu vurgulamak adına böyle anlamlı bir çalışma yaptık. Dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu şeye, barışa katkı sağlamak istedik. Bu arada gelen misafirlerimize de Bursa'yı tanıttık" dedi.
Oturum sonunda konuşmacılara plaket verildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!