Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dünya bu idamı konuşuyor

ABD yönetimi, başta Avrupa Konseyi olmak üzere dünyanın birçok önemli kurum, kuruluş ve kişisinden gelen çağrılara kulak vermeyerek, Troy Davis adlı mahkumun idam cezasının infazını engellemek için herhangi bir girişimde bulunmadı ve Davis bu sabah saatlerinde idam edildi.

Dünya bu idamı konuşuyor

ABD'nin Georgia eyaletinde 22 yıl önce bir polis memurunu öldürmekten suçlu bununan ve idama mahkum edilen Davis, bugün idam edildi. Yüksek Mahkeme Davis'in cezasını son kez değerlendirirken, ABD kamuoyu çıkacak kararı büyük bir gerginlikle bekledi. Karar değişmezken, Davis'in yerel saatle 23.08'de (TSİ 06.08) infazının gerçekleştirildiği belirtildi.

ABD'de büyük tartışmaya neden olan davada, Davis'in avukatları dokuz tanıktan yedisinin ifadelerinin çelişkili olduğunu ve müvekkillerinin polis Mark MacPhail'i öldürdüğüne dair kesin kanıt olmadığını ifade etti. Yüzbinlerce insan Davis'in suçsuz ilan edilmesi için imza kampanyasına katıldı.

Davis'in kaldığı hapishanenin önünde toplanan yaklaşık 700 kişi idam cezasını protesto ederken, sayıları 10'u anca geçen bir diğer grup da idam cezasını destekledi. Polis, iki grup arasında güvenlik kordonu oluşturdu. Öldürülen polis MacPhail'in oğlu ve kardeşi ise idamı izlemek için hapishaneye getirildi.

Görgü tanıklarına göre, Davis idam odasına getirildiğinde MacPhail ailesinin üyelerine bakarak, "Senin oğlunu, babanı, kardeşini öldürmedim... Tek isteyebileceğim, bu davaya daha derinden bakın ve sonunda gerçeği görün" dedi. Davis ayrıca, kendi aile üyelerinden mücadeleye devam etmelerini istedi. Son olarak, hapishane görevlilerine, "Tanrı sizi affetsin, Tanrı sizin ruhlarınızı bağışlasın" dedi.

ABD, DÜNYAYI DİNLEMEDİ

Avrupa Konseyi, ABD yönetimine dün yaptığı çağrıda, Davis'n idamının durdurulmasını istemişti. İdam cezasının "insanlık dışı" olduğu ve bu cezanın Avrupa Konseyi ülkelerinin tamamında kaldırıldığı hatırlatılan açıklamada, ABD'deki bazı eyaletlerde kaldırılan bu cezanın, artık tüm eyaletlerde gündemden çıkartılması istenmişti.

Uluslararası Af Örgütü'nden Laura Moye ise, "Davis davasının idam cezasının kalkması için en büyük sebeplerden biri olduğunu" söyledi.

David'in destekçileri arasında ABD eski başkanlarından Jimmy Carter, Papa 16'ncı Benedict, eski bir FBI başkanı ve politikacılar ile aralarında şarkıcı Sean "P.Diddy" Combs'un da bulunduğu sanatçılar da yer alıyordu.

42 yaşındaki Davis, 1989'da yaşanan cinayette ikinci iş olarak polis memurluğu yapan MacPhail'i öldürmekten suçlu bulundu. Mahkemeye verilen ifadelerde, evsiz bir adam Davis dahil birkaç kişinin kendisine saldırdıktan sonra yardım istediğini anlatmıştı. Olay yerine gelen MacPhail kafasından ve kalbinden vuruldu. Davis'in idam kararı 2007'den bu yana üç defa durdurulmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!