Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

DSÖ: Ciddi önlemler alınmazsa ölüm oranı 5 katına çıkabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, artan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakaları üzerine uyarılarda bulunurken, Avrupa'da ciddi önlemler alınmazsa ölüm oranlarının nisan ayına göre 5 kat artabileceğini söyledi.

DSÖ: Ciddi önlemler alınmazsa ölüm oranı 5 katına çıkabilir

Koronavirüs dünya genelinde etkisini sürdürürken, rakamların hızla artış göstermesi üzerine DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge'den 'tedbir' açıklaması geldi.

Avrupa'daki vakaların endişe verici hızda yükseldiğini belirten Kluge, toplam vaka sayısının 6 milyondan 7 milyona yalnızca 10 günde ulaştığını, günlük vakanın ilk kez 120 binin üzerine çıktığını söyledi. 

Günlük can kaybı binden fazla 

Günlük can kaybının 1000'in üzerinde olduğunu ifade eden Kluge, "Gelişen durum büyük bir endişe doğuruyor. Günlük vakalar ve hastane doluluk oranları artıyor. Covid, bölgedeki ölüm nedenleri arasında beşinci sırada" dedi.

Vaka artışının sebepleri arasında artan test oranları olduğunu da belirten Kluge, gençler arasındaki bulaşma oranının artmasının da faktör olduğunu ekledi. 

"Bugün karşılaştığımız pandemi dünküyle aynı değil" 

Bu karanlık tabloya karşın pozitif düşünmek için de sebepler olduğunu savunan Kluge, salgının ilk dalgasıyla aynı durumda olmadıklarını söyleyerek, "Nisan ayındaki vakalara kıyasla 2-3 kat artış yaşandığını görüyoruz. Ancak ölüm oranları 5 kat daha az. Bugün karşılaştığımız pandemi de dünküyle aynı değil. Sadece bulaşma açısından değil, şu an yüzleşmek için daha hazırlıklıyız" diye konuştu.

Ancak tedbiri elden bırakmamanın önemine değinen Kluge, "Modeller gösteriyor ki, eğer hükümetler kısıtlamalarla kontrolü sağlamazsa, günlük ölüm oranları nisan ayındakine kıyasla 5 kat daha fazla artış gösterebilir" uyarısını yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!