Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dr. Kıyamet'ten çok çarpıcı piyasa yorumu

'Dr. Kıyamet' lakaplı ekonomist Marc Faber, Fed sonrası yerle bir olan piyasaların geleceğine fal açtı. Piyasalardaki sert düşüşün devam edeceğini öngören Faber, tek suçlunun Fed olmadığı görüşünde.

Dr. Kıyamet'ten çok çarpıcı piyasa yorumu

 

'Dr. Kıyamet' lakaplı ekonomist Marc Faber, Fed sonrası yerle bir olan piyasaları değerlendirdi. Faber, Fed sonrası darbe alan hisse senedi ve emtia fiyatlarının daha da düşeceğini iddia ederken, düşüşün tek sorumlusunun Fed olmadığı görüşünü savundu.

DÜŞÜŞÜN NEDENLERİ

CNBC'de 'Fast Money' programına katılan Faber, piyasaların düşmesi için Fed kararları dışında çeşitli etkenlerin olduğunu da belirtti. "Bence piyasalar başka bir nedenden ötürü endişeli" diyen Faber faizlerin yükseliş trendine girdiğini söyledi. Faber, ABD 30 ve 10 yıllık tahvillerinin temmuzda dip yaptığını belirtti.

'ÇİN ZAYIF DURUMDA'

Buna ek olarak Faber, Çin ekonomisinin açıklanan resmi rakamlardan daha zayıf durumda olduğunu iddia etti. "Bana göre Çin ekonomisi şu an yıllık yüzde 4'lük bir hızla büyüyor. Büyük çaplı kredi büyümesi olmasa bu oran da yakalanamazdı" diyen Faber diğer gelişen ekonomilerin de zayıf büyüme sergilediğini söyledi.

'ALTIN İÇ AÇICI DEĞİL'

Faber'e göre altın başta olmak üzere kıymetli metallerin durumu da pek iç açıcı değil. "Teknik olarak emtia korkunç durumda" diyen ünlü ekonomist Faber, emtiada ara düşük seviyeye yaklaşıldığını öne sürdü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!