Down sendromlu Afra ilik bekliyor

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde 2016 yılında down sendromu ile dünyaya gelen ve geçen yıl lösemi teşhisi konan Afra Eylül Arabacı'nın, yaşama tutunabilmesi için kemik iliği nakli gerekiyor.

Down sendromlu Afra ilik bekliyor

İzmir'de yaşayan ve lösemiyle mücadele eden 2 yaşındaki down sendromlu Afra Eylül Arabacı, yaşama tutunmak için kemik iliği nakli bekliyor.

Kemalpaşa ilçesindeki bir fabrikada işçi olarak çalışan Recep (26) ve ev hanımı Altun Arabacı (24) çiftinin tek çocukları Afra Eylül, 2016 yılının ağustos ayında down sendromu ile dünyaya geldi.

Afra Eylül'e, gelişimini yaşıtları gibi sağlaması amacıyla özel eğitim aldıran aile, geçen yıl bebeklerinin vücudunda ortaya çıkan morluklar üzerine Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

Lösemi teşhisi sonrası Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde tedavisine başlanan ve o günden sonra yaşamının büyük bölümünü hastanelerde geçiren down sendromlu bebek, kemoterapi tedavisi gördü ama hastalığı tam olarak atlatamadı.

Sosyal medyadan donör çağrısı

Kanserle mücadelesine karşın gülümsemesini, yaşama azmini kaybetmeyen Afra Eylül'ün son kontrolünde doktorları, artık kemik iliği nakli gerektiğini aileye bildirdi.

Recep ve Altun Arabacı çifti de fotoğrafları ve videolarıyla sosyal paylaşım sitesi takipçilerinin gönlünde taht kuran bebeklerinin yaşaması için donör çağrısında bulundu.

Ailenin hayalleri var

Recep Arabacı, Kemalpaşa ilçesindeki evlerinde yaptığı açıklamada, bir çocuğun yaşamı için farkındalık yaratmak istediklerini belirterek, hem kızının hem diğer kanser hastası çocukların yaşamasını istediklerini, donör olmak için Kızılay'a başvurmanın ve bir tüp kan vermenin yeterli olduğunu aktardı.

Geleceğe ilişkin hayalleri olduğunu da vurgulayan Arabacı, "Kızım çok güçlü, eminim ilik nakliyle bu hastalığı yenecek ve onu gelecekte çok iyi bir yüzücü olarak göreceğiz." dedi.

Annenin çağrısı

Anne Altun Arabacı ise down sendromlu kızının varlığından çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Lösemi olduğunu öğrenince yıkıldım ama tıp ilerledi, kızım iyileşecek. Onu görenler hasta olduğuna inanamıyor. Çok enerjik, umut dolu bir bebek. O da bizi ayakta tutuyor." ifadelerini kullandı.

Afra Eylül'ün kendisini hastane personeline ve gördüğü herkese çok sevdirdiğini dile getiren Altun Arabacı, şöyle konuştu:

"Down sendromu genetik bir farklılık, bir hastalık değil. İnsanların bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor ama lösemi bir hastalık. Bu konuda gerçekten çok üzgünüm. İnsanlara çağrıda bulunuyorum, sadece Afra Eylül için değil kanser hastası tüm evlatlarımız için donör olsunlar." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!