Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dow Jones'ta dikkat çeken değişim

New York Borsası'nda Dow Jones Sanayi Endeksi'nde yer alan hisselerde 20 Eylül'de değişikliğe gidilecek.

Dow Jones'ta dikkat çeken değişim

Gelen bilgiye göre Alcoa, Hewlwtt Packard ve Bank of America gelecek hafta Dow  hisseleri arasından çıkarken son 10 yılın en önemli değişikliği yaşanmış olacak.

54 yıldır Dow hisseleri arasında yer alan Alcoa'nın yerini Nike alırken, Visa 1997'den beri endekste yer alan HP'nin yerine geçecek. ABD'nin dev bankası BofA'nın yerini ise bir başka dev Goldman Sachs alacak.

20 Eylül'de yenilenen işlemlerin başlayacağı bilgisi gelirken, sanayi grubunu çeşitlendirmek için yapılan bu adımda düşük fiyatlı üç hissenin yeri değiştirilmiş oldu. Hisse performanslarına bakıldığında karışık hareketler gözleniyor. HP yıl genelinde yüzde 50 dalgalanırken, Alcoa yüzde 7 düştü ve performansı piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Alüminyum devi Alcoa 2007'den bu yana yüzde 40 değer kaybı yaşadı. HP ise 2010'dan bu yanan yüzde 50 değer düştü. BofA ise 2007'den bu yanan yüzde 50 değer kaybetti.

2 Ağustos'ta tarihi zirveyi gören ve yıl genelinde yaşanan yüzde 15'lik yükseliş ile 15.063 puana çıkan Dow hisse değişiminden etkilenmeyecek.

Dow'da daha önce 2004'te bu denli büyük bir değişim gerçekleşmişti. AIG, Pfizer ve Verizon, AT&T, Estman Kodak ve International Paper ile değiştirilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!