Dövizler yeni güne rekora yakın başladı!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in dün Çin ile ticaret savaşının askıya alındığını açıklamasının ardından, küresel piyasalarda risk iştahını artırmasına bağlı olarak yükselen dolar yeni güne 4.5923 lira ile rekor düzeyden başladı. İlk işlemlerde euro 5.4106 liraya, sterlin de 6.1635 lirayı gördü. Dolar/TL, haftanın ilk gününe (Pazartesi) 4,52 seviyesinde başlamıştı. Daha sonra 4.56'yı da aştı. Bugün ise dolar/TL 4,5874 seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 5.39'un üzerinde.

Dövizler yeni güne rekora yakın başladı!

Küresel piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle haftanın ilk işlem gününde;

- dolar 4.5993 lira ile,

- euro 5.4142 lira ile,

- sterlin 6.1777 lira ile yeni tarihi rekor düzeylerine yükseldi.

Merkez Bankası'ndan geçen hafta yapılan açıklamada, "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" denildi.

Borsa İstanbul Endeksi de (BİST100) haftaya günlük yüzde 0.24 düşüle 102 bin 166 puandan başladıktan sonra, günü yüzde 0.15 düşüşle 102 bin 258 puandan kapattı.

GÖZLER MERKEZ BANKASI'NDA

Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki baskının ötesinde lokal endişelerle negatif ayrışmasını sürdüren TL'nin dün dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 2'yi aştı. Dolar/TL 4.5995 ile yeni zirvesini test ederken gözler hala Merkez Bankası'nın olası adımlarında.

ABD faizlerinin yüzde 3 üzerinde seyretmesi ve seçim öncesi artan harcamaların bütçeyi baskılayacağı endişesiyle gösterge 10 yıllık tahvilde getiriler son üç haftada 250 baz puan yükseldi ve bileşik faiz yüzde 15'in üzerinde seyrediyor.

Dolardaki güçlenme eğilimi, ABD faizlerinin yüzde 3 üzerinde seyretmesi gibi küresel nedenlerin yanı sıra Erdoğan'ın başkanlık sistemi ile para politikası üzerindeki etkinliğini artıracağına yönelik söylemleri gibi lokal nedenler de kuru baskılamaya devam ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!