Dört üye ülke AB'nin mülteci kotası kararına uymayacak

Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya'dan oluşan Visegrad Grubu ülkeleri gelecekte de Avrupa Birliği'nin mülteci kotası kararına uymayacaklarını açıkladı. AB üç ülke hakkında işlem yapılması kararı almıştı. Slovakya ise 16 mülteci kabul ettiği için AB'nin "ihlal prosedürü" kararından kurtulmayı başarmıştı.

Dört üye ülke AB'nin mülteci kotası kararına uymayacak

Polonya'nın başkenti Varşova'da dün Visegrad Grubu ülkeleri başbakanları ile Benelüks ülkeleri başbakanları bir araya geldi. Visegrad Grubu ülkeleri başbakanları gelecekte de Avrupa Birliği'nin mülteci kotası uygulamasına uymama kararı aldı. 

Slovakya haber ajansı TASR'a konuşan Slovakya Başbakanı Robert Fico, dünkü toplantıda mülteci kotası konusunda "sert tartışmalar" yaşandığını söyledi. 

Avrupa Birliği Komisyonu, mültecilerin Birlik içinde dağılımı konusunda üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmedikleri gerekçesiyle Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti hakkında "ihlal prosedürü" başlatmaya karar vermişti. 

AB Komisyonu'nun içişlerinden sorumlu üyesi Dimitris Avramopulos, bu prosedürün sonunda Lüksemburg'daki Avrupa Adalet Divanı'nda dava açılabileceğini ve ülkelerin para cezasına çarptırılabileceğini söylemişti. 

Visagrad Grubu ülkeleri arasında yer alan Slovakya ise, sadece 16 sığınmacıyı kabul ettiği için "ihlal prosedürü"nden kurtulmayı başarmıştı. 

Avrupa Konseyi Eylül 2015'te aldığı iki kararla, İtalya ve Yunanistan'da kalmış 160 bin mültecinin iki yıl zarfında diğer AB ülkeleri arasında paylaşılmasına dönük bir planı kabul etmiş ancak geçen süreye rağmen sadece 20 bin 869 kişi başka ülkelere yerleştirilebilmişti.

GABRIEL'DEN MÜLTECİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI 

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de, Dünya Mülteciler Günü'ne yönelik açıklamasında mültecilerin acısını dindirmek için insani yardımların arttırılmasını ve Almanya'nın tek başına bunun üstesinden gelemeyeceğini söyledi.

Suriye ve çevre ülkelerde milyonlarca kişinin altı yıldır mülteci hayatı yaşadığını hatırlatan Gabriel, Suriye krizinden etkilenenlere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yapılan yardımlara Almanya'nın 148 milyon Euro ayırdığını açıkladı.

DÜNYADA 65.5 MİLYON İNSAN MÜLTECİ KONUMUNDA 

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre bütün dünyadaki mültecilerin sayısı 2016 yılında rekor düzeye çıktı. Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin hafta başında yayınladığı rapora göre, çeşitli nedenlerle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalanların sayısı 65,5 milyona yükseldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!