Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Doping ilacı reçeteyle satılır

Bitirme tezi olarak hazırlanan 'doping araştırması'na konu ilaçla ilgili Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay'dan açıklama geldi. Kızılay, ilacın belli kullanım şartları olduğunu ve reçeteli satıldığını belirtti, ''Dolayısıyla kişilerin istediği eczaneye gidip kolayca bu ilacı temin edebilmesi mümkün değildir" dedi.

Doping ilacı reçeteyle satılır

Ankara Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu'nda iki öğrenci tarafından gerçekleştirilen bitirme tezi için doping maddesi olarak kabul edilen ve reçetesiz satışı yasal olmayan bir ilacın başvurulan 150 eczanenin 127'sinden alındığı yönündeki haberlerle ilgili Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay yazılı açıklama yaptı.

Araştırmaya konu ilacın belli kullanım şartları olan ve reçeteli satılan bir ilaç olduğunu, dolayısıyla da kişilerin istediği eczaneye gidip kolayca ilacı temin edebilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Kızılay, bazı eczaneler için aksi bir durum olduğunun iddia edilmesi halinde Türk Eczacıları Birliği olarak kendilerine ulaşan somut bilgiler ışığında derhal gerekli yasal işlemleri yapmaktan çekinmeyeceklerini bildirdi.

Eczacılar olarak mesleğin adını lekeleyebilecek her durumun karşısında olduklarını vurgulayan Kızılay, her kim olursa olsun, halk sağlığını tehlikeye sokacak en ufak bir sorumsuzluğa göz yummayacaklarını, Türk Eczacıları Birliği olarak bu konudaki tavırlarının net olduğunu belirtti.

Yasaların öngördüğü çerçevenin dışına çıkan herhangi bir eczane için anında cezai işlemleri başlatacaklarını ifade eden Harun Kızılay, hiçbir eczacının suçlanmasına ve töhmet altında bırakılmasına da imkan vermeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!