DÖNMEK İÇİN TUTUKLANMAMA GARANTİSİ İSTEDİ

Dalan, dönmek için tutuklanmama garantisi istedi

DÖNMEK İÇİN TUTUKLANMAMA GARANTİSİ İSTEDİ

Kırmızı bültenle aranan Ergenekon sanığı Bedrettin Dalan, dün avukatları aracılığıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

11 sayfalık dilekçede, 'tutuklanmama garantisi' verilmesi halinde Dalan'ın her duruşmaya katılacağı belirtildi. Avukatları, müvekkillerinin sağlık nedeniyle yurtdışına gittiğini, yakalama kararı çıkınca da Türkiye'ye dönmekten vazgeçtiğini vurguladı. Dalan hakkında yeterli delil bulunmadığını savunan avukatlar, '2002-2003 yıllarına ait ses kayıtlarının da Jandarma Genel Komutanlığı'nca yasa dışı olarak kayda alındığını ve geçersiz delil olduğunu' ifade etti.
"Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek ile darbe teşebbüsü" suçlarından hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen İstek Vakfı eski Başkanı Bedrettin Dalan'ın avukatları dün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 11 sayfalık dilekçe sundu. Dilekçede müvekkillerinin sağlık nedeniyle yurtdışına gittiği, hakkında yakalama kararı çıkınca da Türkiye'ye dönmekten vazgeçtiği belirtildi. Avukatlar Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz tarafından verilen dilekçede, "Müvekkilimizin gelmemesinin nedeni bazı yandaş basın ve yayın organlarının söylediği gibi "suçlu olmasından" değil, aksine ülkemizdeki CMK 100. maddede düzenlenen tutuklama kurumunun işlevine uygun kullanılmadığı ve tutuklamanın bir önlem olmaktan çok bir "peşin ceza", "ön ödeme" gibi kullanıldığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır." denildi. Dalan'ın "yeterli demokrasi olmadığı" gerekçesiyle son 50 yılda TBMM üyeliğinden istifa eden tek milletvekili olduğu ve ülkede gerçek demokrasi için ısrarlı çaba gösterdiği savunulan dilekçede, bu durumun da "darbenin başbakanı" olacağı suçlamasını çürüttüğü iddia edildi. Avukatlar, Dalan'la ilgili 2002-2003 yılarına ait ses kayıtlarının da Jandarma Genel Komutanlığı'nca yasa dışı olarak kayda alındığını ve geçersiz delil olduğunu belirtti. Dalan'ın yurtdışına sağlık nedenleri için çıktığı ancak hakkında soruşturma yapıldığı, evinde ve işyerlerinde, oğlunun evinde ve diğer çalışanlarının evlerinde aramalar ve el koymalar yapıldığı için Türkiye'ye geri dönmekten vazgeçtiği kaydedildi. "Müvekkilimizin cezaevinde süresi bilinmeyen bir tutukluluk süreci yaşaması ve bu sürece direnç gösterebilmesi sağlık koşulları yönünden olanaksızdır." denilen dilekçede Dalan'ın dönmesi için CMK 248. maddenin 7. fıkrasının yollaması ile 246. maddenin 1. fıkrası kapsamında 'tutuklanmayacağı garantisi' istendi.

Tutuklamama garantisi, az uygulanan bir yöntem

"Sanığa verilecek güvence belgesi" başlıklı CMK madde 246; "Mahkeme, gaip olan sanık hakkında duruşmaya gelmesi hâlinde tutuklanmayacağı hususunda bir güvence belgesi verebilir ve bu güvence koşullara bağlanabilir" şeklinde düzenlenmiş. Üniversiteye hazırlanan Burak Şengöçer'i (19) bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla dört yıl aranan Serhat Aslan'a 2008'de 'tutuklanmama' garantisi verilmişti. Aslan'ın tutuklanmama garantisi verilen dokuzuncu sanık olduğu ortaya çıkmıştı. Eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk de bu garantiyi istemiş ancak mahkeme kabul etmemiş 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!