Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Domuz gribi normal griple eş değer'

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Erdoğan Duran, kadın bir hastaya tedavi gördüğü hastanede yapılan tahliller sonucu domuz gribi teşhisi konulduğunu, ancak bu durumdan kimsenin endişe etmemesi gerektiğini söyledi. Duran, "Domuz gribi vakası, artık normal griple eş değer olarak adlandırılıyor. Bu yüzden korkulacak veya risk taşıyacak bir vaka değildir" dedi.

'Domuz gribi normal griple eş değer'

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yakınları tarafından getirilen 31 yaşındaki S.M.'nin yapılan tahlillerinde vücudunda H1N1 virüsüne rastlandı. S.M.'nin tedavisine başlanırken, domuz gribi vakasının yeniden ortaya çıktığına yönelik söylentiler kentte yayıldı. Bunun üzerine basın toplantısı düzenleyen İl Sağlık Müdürü Erdoğan Duran, konunun endişe edilecek risk taşımadığını söyledi. H1N1 virüsü bulunan kadın hastanın halen tedavisinin sürdüğünü belirten Duran, şöyle konuştu:

"Günümüzde domuz gribi olarak bilinen vakalar, normal grip vakalarıyla eş değer olarak adlandırılıyor. Dünyada ve Türkiye'de olduğu gibi kış aylarında gribal hastalıkların sıklığı artmaktadır. Şu an ilimizdeki grip vakaları sıradan vakalardır. Domuz gribiyle adlandırılan vakalarımız bu yıl sıradan bir grip haline gelmiştir. Bir hastada H1N1 virüsü vakası yaşandı. Bu vaka fazladan bir risk ve salgın oluşturmamaktadır. Diğer grip vakalarından bir farkı yoktur. Bununla ilgili bir artış da yoktur. Bu tür vakaların önüne geçebilmek için bol bol sıvı tüketilmeli ve hijyenik koşullara uyulması gerekmektedir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!