Domuz avcıları

ANTALYA'nın Gazipaşa İlçesi'nde yaban domuzlarının muz bahçelerine zarar vermesi üzerine üreticiler, elde tüfek domuz nöbeti tutuyor.

Domuz avcıları

 

Muzkent Köyü'nde, muz üreticilerinin başı yaban domuzlarıyla dertte. Özellikle hava karardıktan sonra yiyecek bulmaya çıkan domuzlar, muz bahçelerini tahrip ediyor. Domuzların sık sık muz bahçelerine zarar vermesi üzerine üreticiler elde tüfek, nöbet tutmaya başladı. Havanın kararmasına kısa süre kala köy meydanında toplanan üreticiler, nöbet için hazırlık yapıyor. Tüfeklerini kontrol eden çiftçiler, daha sonra Muzkent Köyü Muhtarı Süleyman Yılmaz'ın yaptığı görev dağılımına göre bahçelere dağılıyor.

Domuz nöbeti tutan muz üreticisi Ali Toprak, ekmek teknelerini korumak için nöbet tutmak zorunda olduklarını belirtti. Yaban domuzlarının muz ağaçlarının dibinde eşeleyerek kurt aradığını anlatan Toprak, "Domuzlar kışın da muzun meyvesini yiyor. 1,5 aydan bu yana elimizde tüfekle domuz bekliyoruz. Burada hayatımızı tehlikeye atıyoruz. Sinekle, haşereyle mücadele ediyoruz" dedi.

EŞİNİN YÜZÜNE HASRET

Geçen haziran ayında evlenen Fatih Görgülüer ise her gece domuz nöbetine çıktığı için eşinin yüzünü bile göremediğinden yakındı. Organik muz yetiştirdiklerini ve bunun için muz ağaçlarının dibine hayvan gübresi döktüklerini anlatan Görgülüer, "Bu gübrenin içinde kurt oluşuyor. Domuz bu kurtları yemek için muzların dibini kazıyor. Muzun kabukları zarar gördüğünde 2-3 hafta içinde sararıp kuruyor. Ağaçlar kuruyunca emeklerimiz boşa gidiyor. 1.5 aylık evliyim. Eşimin yüzünü göremiyorum. Her akşam burada domuz nöbeti tutuyorum. Yetkililerden çözüm bekliyoruz" dedi.

Üreticilerden Celil Görgülüer de domuzların ağaçların yanı sıra, damla sulama sistemi ve seraların örtülerine de zarar verdiğini kaydetti. Mustafa Güneş ise 'kara canavar' olarak adlandırdığı domuzlar nedeniyle pek çok ağaç kaybettiklerini söyledi. Muzkent Köyü Muhtarı Süleyman Yılmaz da köyün muz üretimiyle ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Dila Hanım 62. bölüm full izle 25 Nisan 2014 Dila Hanım 62. bölüm fragmanı ve özeti izle 25 Nisan 2014 Medcezir 32. bölüm full izle 25 Nisan 2014 Medcezir 32. bölüm fragmanı ve özeti izle 25 Nisan 2014 Sevdaluk 17. bölüm fragmanı izle 30 Nisan 2014 Beni kalbine gömsünler Süleyman - Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle Paşa Gönlüm 1. bölüm full izle 24 Nisan 2014 Paşa Gönlüm 1. bölüm fragmanı izle 24 Nisan 2014 Gölgedekiler 2. bölüm full izle 24 Nisan 2014 Gölgedekiler 2. bölüm fragmanı ve özeti izle 24 Nisan 2014 Aramızda Kalsın 29. bölüm full izle 24 Nisan 2014 Aramızda Kalsın 29. bölüm fragmanı ve özeti izle 24 Nisan 2014 Pis Yedili dizisi bitti mi? Kardeş Payı 9. bölüm full izle 24 Nisan 2014 Kardeş Payı 9. bölüm fragmanı ve özeti izle 24 Nisan 2014