Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Doluzede çiftçiye yüzde 5 faizle borç ertelemesi

Bursa'nın Karacabey ilçesinde doludan zarar gören çiftçilere, yüzde 5 faizle borç ertelemesi yapılacağı açıklandı.

Doluzede çiftçiye yüzde 5 faizle borç ertelemesi

Karacabey Ziraat Odası ile Karacabey Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından doludan zara gören çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, Meclis Başkanı Nuri Karaca, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü mühendisleri Yunus Saraçoğlu, Osman Çakır ve köy muhtarlarının iştirakiyle Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda muhtarlara borç ertelemeleri hakkında detaylı bilgiler verildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, muhtarlara verilecek olan bilgilerin hemen köylerdeki çiftçilere ulaştırılmasını istedi.
Toplantıda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü mühendisi Yunus Saraçoğlu, doludan zarar gören çiftçilere yüzde 5 faizle borç ertelemesi yapılacağını söyledi.
Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olmayanların bundan yararlanamayacağını belirten Saraçoğlu, ''Eğer doludan zarar gördüyseniz hemen çiftçi belgenizle birlikte müdürlüğümüze gelerek, buradan alacağınız dilekçeyi doldurup bize müracaat edeceksiniz. İlçe tespit komisyonunun incelemelerinin ardından eğer zararınız yüzde 30 ve üzerindeyse borç ertelemesinden yararlanacaksınız. Komisyonumuzun oluşturacağı tespit tutanaklarının ardından icmaller 28.09.2012 günü askıya çıkarılacak. İtirazı olanlar 10 gün içinde ilçe müdürlüğümüze itirazda bulunabilecekler. 10 günün sonunda ise icmalleri ödemelerin yapılması için Tarım Kredi Kooperatiflerine ve bankalara göndereceğiz.'' şeklinde konuştu.
Saraçoğlu, borç ertelemesinden yararlanacak olan çiftçilerin, ertelemeden hangi oranda faydalandıysa bundan sonraki desteklemelerde o oranda kesintiye uğrayacağını sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!