Dolaşım belgeleri elektronik ortamda düzenlenebilecek

Türkiye'den gerçekleştirilecek ihracatlar için menşe ispat ve dolaşım belgelerin düzenlenmesi, kontrol edilmesi, onaylanması ve vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi elektronik ortamda da yapılabilecek.

Dolaşım belgeleri elektronik ortamda düzenlenebilecek

Bakanlar Kurulu'nun "Türkiye ile Avrupa Topluluğu Arasında Oluşturulan  Gümrük Birliğinin Uygulanmasına İlişkin Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kararı" Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, Türkiye'den gerçekleştirilecek ihracatlar için menşe ispat  ve dolaşım belgelerin düzenlenmesi, kontrol edilmesi, onaylanması ve vize  işlemlerinin gerçekleştirilmesi elektronik ortamda da yapılabilecek. A.TR Dolaşım  Belgelerinde bulunması zorunlu bilgilerin elektronik sistem üzerinden beyan  edilmesi de zorunlu olacak. 

Elektronik sistem kullanılarak dolaşım belgesi düzenlenmesi amacıyla  başvuruda bulunulduğunda, gümrük idaresi ya da Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca  yetki verilen kişi ve kuruluşlar, bu başvuruları ve başvuruda ibraz edilen bilgi  ve belgelerle birlikte, ihracata ait diğer belgeleri de inceleyerek gerekli  işlemleri tamamlayacak ve söz konusu belgelere ilişkin kontroller tamamlandıktan  sonra, uygun görülen başvurular elektronik sistem üzerinden onaylanacak.

Elektronik ortamda düzenlenerek gümrük idaresine gönderilen A.TR  Dolaşım Belgelerinin kontrolü de elektronik sistem üzerinden yapılarak karar  hükümlerine uygun olması durumunda vize edilecek.

Kararın yayım tarihinden itibaren, Türkiye'ye yönelik ithalatlarda  ibraz edilen A.TR Dolaşım Belgelerinin teknik nedenlerle reddedilmesi durumunda,  eşyaya Gümrük Birliği kapsamında tercihli rejim uygulanmayacak ve kanuni vergi  nispetleri üzerinden tahakkuk yapılarak vergiler tahsil edilecek.

A.TR Dolaşım Belgesinin çalınması, kaybedilmesi veya hasar görmesi  hallerinde belgenin ikinci bir nüshasının düzenlenmesi için elektronik sistem  üzerinden başvuruda bulunulabilecek. Düzenlenen ikinci nüsha A.TR Dolaşım  Belgelerinin, ilk dolaşım belgesinin vize tarihi ve seri numarası, elektronik  sistem tarafından doğrudan kaydedilecek.

Karar, Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı gümrük  idareleri tarafından vize edilecek A.TR Dolaşım Belgeleri için 24 Nisan 2018,  diğer tüm Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine bağlı gümrük idareleri  tarafından vize edilecek A.TR Dolaşım Belgeleri için 14 Mayıs 2018 tarihinden  itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Dolaşım belgeleri, 1 Ocak 2019 tarihine kadar fiziksel ortamda da  düzenlenebilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!