Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dolar ve euroda hızlı düşüş! İşte kurdaki son durum

Geçen hafta 8,58 zirvesini gören dolar/TL, yeni haftaya sert düşüşle başladı. Dolar/TL 8,07'ye, Euro/TL 9,59'a kadar indi. Ekonomi ve para politikalarında değişim olacağı beklentisi TL'nin değer kazanmasında başrol oynuyor...

Dolar ve euroda hızlı düşüş! İşte kurdaki son durum

Piyasalar sıcak gündemle birlikte yeni haftaya oldukça hareketli başlarken, Türk lirası varlıklarda değer kazançları dikkat çekiyor. TL, dolar karşısında yüzde 5 değer kazanarak, 8,0693 seviyesini gördü. Bugünkü yüzde 5'lik hareket, Dolar/TL'de 13 Eylül 2018'de görülen yüzde 8'lik düşüşün ardından en yüksek oranlı gerilemeye işaret ediyor. Benzer görünüm sergileyen Euro/TL de bugün en düşük 9,5994 seviyesini gördü. Analistlere göre; ekonomi ve para politikalarında değişim olacağı beklentisi TL'nin değer kazanmasında başrol oynuyor.  

Yeni TCMB Başkanı Ağbal'ın ilk açıklaması etkili

Hafta sonu Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal'ın bugün piyasalara verdiği mesaj olumlu karşılık buldu. Bugün yazılı bir açıklama ile piyasalara mesaj veren TCMB Başkanı Naci Ağbal, temel amacın fiyat istikrarı olduğunu belirterek, "Tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacak. 19 Kasım'a kadar mevcut durum ve beklentiler g özden geçirilecek" diye konuştu.

Rabobank: Politika faizinde artış mesajı verdi

Rabobank tarafından hazırlanan raporda, yeni TCMB Başkanı ataması ile TL'nin değerinde bugün dolara karşı yükseliş görüldüğü ifade edildi. Analist Piotr Matys, "Piyasaların göreve yeni atanan eski Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın likidite yönetiminde faiz koridorunu değil doğrudan gösterge faizi artıracağı görüşüne inanmaya karar verdiği anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

Bu arada Reuters'ın haberine göre; TCMB Başkanlığı'na atanan Naci Ağbal, hafta sonunda İstanbul'da kamu ve özel bankaların genel müdürleri, sivil toplum kuruluşları, iş çevreleri ve düzenleyici kurumlar ile tek tek görüşerek ekonomideki gelişmeleri değerlendirirken, ardından dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'a brifing verdi. Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Ağbal'ın çeşitli kesimlerin değerlendirmelerini aldıktan sonra ayrıca yapılan bir toplantıda bunları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettiğini belirtirken, bu toplantıda AKP'nin ekonomi işlerinden sorumlu genel başkanı Nurettin Canikli ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Servet Bayındır'ın da "teknik destek" için yer aldığını ifade ettiler.

Gözler 'Albayrak' sürecinde

Tüm bunlarla birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dünkü istifa paylaşımı sonrası, resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifayı kabul edip etmeyeceği merak konusu. Kulislerde dolaşan iddialar da piyasaların takibinde. Cumhurbaşkanlığı yardımcılıklarında ve kabine değişiklik olma ihtimali iddialar arasında. 

Borsa, 9 ayın zirvesinde

Geçen haftayı yüzde 7 primi kapatan BIST-100, yeni haftada da yükselişini sürdürüyor. Endeks, 1.226 puanla 9 ayın zirvesine çıktı. TCMB Başkanı Ağbal'ın mesajının da etkisiyle bankacılık endeksinde artılar yüzde 5'i geçti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!