Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dolar ne zaman düşecek?

Analistler Dolar/TL 1,9250 seviyesinin altına inilmediği sürece doların aşağı doğru seyrinin zor olduğunu belirtti.

Dolar ne zaman düşecek?

 

 

Bankalararası piyasada dolar/TL tarihi zirvesi olan 1,9603 seviyesine kadar yaklaşsa da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 250 milyon dolarlık döviz satım ihalesi ile 1,95 seviyesinin altına geriledi. Güne küresel piyasalara paralel olarak yükselişle başlayan dolar/TL en yüksek 1,9584 seviyesini gördükten sonra TCMB'nin döviz satım ihalesinin ardından 1,95 seviyesinin altına geriledi ve bu seviyelerde dengelendi. 24 Haziran'da tarihi zirvesini 1,9603'e taşıyan dolar/TL bugünkü yükselişiyle birlikte ikinci kez 1,96'lı seviyeleri test etmiş oldu.

TL'NİN DURUMU BİRAZ DAHA İYİ

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, bugün yurt içinde bono tarafında ciddi bir satış gerçekleştiğini ve buna bağlı olarak döviz tarafında da biraz çıkış olduğunu söyledi. Bu durumun sadece Türkiye'de değil, Güney Afrika, Macaristan ve diğer gelişmekte olan ülkelerde de gerçekleştiğini kaydeden Metin, bunun da ister istemez Türkiye'yi etkilediğini aktardı. Dün gelen ABD datasının doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasında etkili olduğunu dile getiren Metin, ABD'de veriler iyi geldikçe dövizin gerilemesini beklememek gerektiğini ifade etti. Metin, TCMB'nin piyasada etkili olmaya devam edeceğini vurgulayarak, TCMB'nin duruşu ile birlikte Türk Lirası'nın değerinin diğer gelişmekte olan ülkelere göre biraz daha iyi kalabileceğini belirtti.

'1,9250 SEVİYESİ KIRILMADAN DOLARIN DÜŞMESİ ZOR'

Dolar/TL'de 1,9600 seviyesinin çok önemli bir seviye olduğuna dikkati çeken Metin, bu seviyenin üstüne çıkılması durumunda dolar/TL'nin 2,00 seviyelerine doğru hareket edeceğini söyledi.
Burçin Metin, dolar/TL'de aşağı yönde ise 1,9250-1,9300 seviyesinin hala önemli olduğunun altını çizerek, "1,9250 seviyesi kırılmadan doların tekrar aşağı hareket etmesi zor gibi ve yükseliş isteğinin devam edebilir" dedi. Doların bütün piyasalarda güçlendiğini ve bunun devam edecek gibi gözüktüğünü dile getiren Metin, şunları kaydetti:
"TCMB'nin döviz satımlarına devam edeceğini düşünüyorum. TCMB'nin koridorun üst bandını yukarı çekeceğini düşünmüyorum. TCMB'nin büyüme anlamında elinin çok rahat olması gerekiyor. Ama şu anda öyle bir durum gözükmüyor. TCMB, şu anda faiz seviyesinin çok daha yükselmesini istemeyecektir. Çünkü öyle bir durumda faizler de bir yükseliş görmeye devam edeceğiz. Bence bu da büyüme üzerinde olumsuz anlamda bir etki edecektir. TCMB, bu toplantıda faiz koridorun üst bandı ile ilgili bir değişiklik yapmayacaktır."

250 MİLYON DOLARLIK MÜDAHALE

Öte yandan TCMB, bugün yarın valörlü olarak 250 milyon dolarlık döviz satım ihalesi gerçekleştirdi. İhaleye 420 milyon dolar teklif gelirken ihalede oluşan ortalama fiyat 1,9490 oldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!