Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dolandırıcılar sert kayaya çarptı

Türkiye'de, 1 milyon TL'nin üzerinde dolandırıcılık yapan biri kadın iki kişi, Bolu'da sahte evrakla arsa satmaya kalkışınca yakalandı.

Dolandırıcılar sert kayaya çarptı

Dolandırıcılık olayı Bolu'da yaşandı. Orhan Ş.(62) ve Asuman A. (42) isimli iki dolandırıcı, Gebze'de yaşayan Hüseyin Ö. isimli şahsın kimlik ve tapu kayıtlarına ulaştı. Asuman A., daha sonra Gebze'de emlakçılık yapan Murat Semerci'ye telefonla ulaşarak, "Bizim bir arsamız var. Acil satmamız gerekiyor. Ancak arsa benim değil, dayımın. Size dayımın kimlik fotokopisi ve tapu bilgilerini yollayacağım. Bir bakın. Uygun görürseniz satalım" dedi. Bunun üzerine olumlu yanıt veren emlakçı, bilgileri aldıktan sonra arsaya bakmaya gitti. Onay veren emlakçı Murat Semerci, arazinin piyasa değerini araştırdı. Arsanın değerinin 600 bin TL olduğunu öğrenen emlakçı kendisini arayan Asuman A'ya telefonla dönüş yaptı. Kadınla konuşan emlakçı, "Arsaya kaç para istiyorsunuz" diye sordu. Bunun üzerine Asuman A., "Paraya sıkıştık. 300 bin TL yeter" dedi.
Durumdan şüphelenen ve daha önce bu yöntemle dolandırılan emlakçı, "Ben size döneceğim" diyerek arsa sahibi Hüseyin Ö'ye ulaştı. "Yeğenleriniz arsayı satıyor. Siz kaç para istiyorsunuz" diyen emlakçıya, şaşıran adam, "Ne arsası. Ben bir şey satmıyorum" diyince oyun ortaya çıktı. Arsa sahibi Hüseyin Ö'nün avukat olan oğlu hemen Bolu Emniyeti'yle irtibata geçti. Kendisini Geredeli olarak tanıtan Asuman A'yı emlakçıyla pazarlık için Bolu'ya davet etti.
Dolandırıcı kadının tarif ettiği restorana emlakçı kılığında giden polis, Asuman A.'yla bir süre pazarlık yaptı. Daha sonra kadın parayı istedi. Emlakçı kılığındaki polis de, "Para bende" diyerek kimliğini gösterip şahıslara suçüstü yaptı.
Şüphelilerden Orhan Ş'nin Ankara, Bandırma ve Mengen'de 10 suçtan arandığı, Asuman A. isimli kadının Ege Bölgesi'ndeki çeşitli illerden 10 dosya kaydı bulunduğu, 1 milyon TL'nin üzerinde aynı yöntemlerle dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. İki zanlı emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!