Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Doktora şiddet kınandı

DENİZLİ Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı 55 yaşındaki Dr. Tuncay Özer'in bir hasta yakını tarafından dövülmesi, sağlık çalışanları tarafından kınandı.

Doktora şiddet kınandı

 

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuncay Özer, geçen cumartesi günü, yolda, daha önce tartıştığı bir hasta yakınının saldırısına uğradı. Özer'in yumruk darbeleriyle patlayan dudağına 5 dikiş atılırken, vücudunda morluklar oluştu. Doktor Özer'e 10 gün 'iş göremez' raporu verildi. Olayın ardından polis tarafından gözaltına alına özel güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen Ö.E. (27), sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bugün Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde biraraya gelen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Denizli Şubesi üyesi toplam 70 hemşire ve doktor, 'Sağlıkta şiddete hayır' yazılı pankart açıp bu saldırıyı protesto etti. Eyleme Denizli Tabip Odası da destek verdi.

Denizli Tabip Odası Başkanı Gökhan Deda, sağlıkta dönüşüm programının sağlık çalışanlarına şiddete dönüştüğünü belirterek, "Aşırı hasta yükü, hasta başına ayrılan sürenin kısalığı, emeğin değersizleştirilmesi, hekimlerin paragöz insanlar olarak topluma tanıtılması, sağlıkta yaşanan sorunların nedeninin hekimler olarak gösterilmesi ve en önemlisi hekimlik mesleğinin puana indirgenerek mesleğin onur ve saygınlığının yok edilmeye kalkışılması yaşanan şiddet olaylarının temel nedenidir. Hekim ve diğer sağlık çalışanları, sağlıkta dönüşüm programı nedeniyle hekimlik mesleğinin tüccara, sağlık hizmet birimlerinin de ticarethaneye dönüşmesinin bedelini canlarıyla ödenmektedir" dedi.

SES Denizli Şube Başkanı Türkan Okyaz da sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin durmak bilmediğini söyledi. Hastanelere kurulan güvenlik kameralarının şiddeti önlemediğini, sadece kayıt yaptığına dikketi çeken Okyaz, "Sorun genel geçer ifadelerle ya da genelge yayınlayarak çözülmeyeceği ortada. Sözün bittiği noktadayız. Yapılan bu şiddet devam ederse, hastalara bakacak hiçbir sağlık çalışanı kalmayacaktır. Çok yazık. Sağlık çalışanları olarak yaşadıklarımıza inanamıyoruz. Şiddetin bu kadar normal karşılanmasından büyük kaygı duyuyoruz" dedi. Sağlık çalışanları. açıklamaların arından bir süre alkışlı protestoda bulunduktan sonra dağıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!