Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Doğuma 'Doula' desteği

Amerika ve Avrupa'da gittikçe yaygınlaşan doğum destekçisi Doula hizmeti, Türkiye'de de anne adaylarını rahatlatacak gibi görünüyor.

Doğuma 'Doula' desteği

Doğuma hazırlanan hamilelerin tıbbi personelin dışında en büyük destekçisi Doula, anne adaylarına ruhsal, fiziksel destek sağlamanın yanında her türlü planlama ve bilgilendirme görevini de üstleniyor. Doula kelimesi eski Yunancada "hizmet eden kadın" anlamına geliyor. Doula, anneye ve ailesine doğumdan önce, doğum sırasında ve loğusalıkta fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan bu konuda eğitimli profesyonellere deniyor.

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIYOR!
Doula desteğini hamilelerin hizmetine sokan kurumlardan biri de Kadıköy Şifa Hastanesi. Hastaneden yapılan açıklamada doulalar hakkında şu bilgiler veriliyor: Araştırmalar, doulaların katıldığı doğumların daha kısa ve kolay olduğunu, sezaryen, forseps, vakum ve epizyotomi oranlarının, ağrı kesicilere ihtiyacın azaldığını, bebeklerin daha sağlıklı ve kolayca emdiklerini, doğum sonrasında ailelerin daha kolay bir geçiş dönemi yaşadıklarını gösteriyor. Doula bir sağlık çalışanı, ebe veya hemşire değil. Doulalar genel hastane prosedürlerini ve müdahalelerini olduğu kadar bunların doğum yapan kadınlar ve bebekleri üzerindeki etkilerini anlamak üzere eğitim almış kişilerden oluşuyor.

DOULA NASIL BİRİDİR?
Doula öncelikle kadının bedenine ve doğumun mahremiyetine saygılıdır. Meditatiftir, objektiftir ve sizin seçimlerinize saygılıdır. Kendi tercihlerinin sizin doğumunuzu etkilemesine izin vermez. Kendi enerjisinin ve doğum ortamına olan etkisinin farkındadır. Doula içsel çalışmalarını yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Varlığı ile doğumunuza getirdiklerini farkındadır. Sizi veya kararlarınızı yargılamaz ve kendi yargılarını anneden uzak tutar. Doula, sakindir, hassastır ve en önemlisi yanında kendinizi rahat hissettiğiniz biridir.

DOULA NE YAPMAZ?
Bir doula anne - baba için karar vermez. Ayrıca, herhangi bir prosedür için anne adına bir teklifte bulunmaz. Sadece annenin kararlarını destekler ve gerektiğinde ona doğum planını hatırlatır. Doula medikal prosedürler uygulamaz. Sağlık profesyonellerinin yaptığı işlere müdahale etmez.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!