Doğu ve Güneydoğu dershane işletmecileri dönüşüme sıcak

Batman Çözüm Dersanesi'nin kurucusu Sevim'in isteği mağduriyetlerin minimize edilmesi. Siirt'te dershane işleten Kayar'ın vurgusu ise bölgeler arası eşitsizli ve Güneydoğu Anadolu'daki dershane yöneticilerinden projeye destek geldi.

Doğu ve Güneydoğu dershane işletmecileri dönüşüme sıcak


Batman Çözüm Dershanesi'nin Kurucusu Rıdvan Sevim hükümetin bu dönüşüm projesine olumlu bakan, yıllarını dershaneciliğe vermiş öğretmenlerden biri. Tek kaygısı eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve dönüşüm sürecinde mağduriyetlerin minimize olması olduğunu belirten Sevim şöyle konuştu: "Haberi ilk duyduğumuzda haliyle tedirgin olduk. Çünkü bazı medya grupları dershanelerin tamamen kapatılacağı yönünde haberler yaptılar. Günler geçtikçe yapılan açıklamalarda dershanelerin kapatılmayacağını dönüşüme uğrayacağını, okullaşmayı artıracağını öğrendikten sonra kaygılarımız azaldı. Şimdi, öğrenci teşvikleri nasıl olacak diye düşünüyoruz. Bu kaygılarımız da giderildiğinde sıkıntımız kalmayacak" dedi. Diyarbakır Bismil'de dershane işleten İbrahim Kaçmaz'ın en büyük derdi doğu batı arasındaki eşitsizlik.

'OKULA DÖNÜŞMESİ MEMNUN EDER '
Kaçmaz şöyle dedi: "Mevcut sistemde dershaneler gerekli. Çünkü doğudaki okullarda birçok branşın öğretmeni bulunmuyor. Bu eksikliği dershane kapatıyor. Ama burada da yine adaletsizlik var. Parası olan dershaneye gidiyor, olmayan gitmiyor. Aynı okulda dershaneye gitmeyenler çoğunlukta. Eğer yeni sistem doğu batı arasındaki eşitsizliği giderecekse ve bu kurumlar üzerinden geçimini sağlayan insanların mağdur etmeyecekse şüphesiz ki bu sistemi destekliyoruz. Çünkü batıdaki bir dershane ile giderlerimiz aynı ama gelirlerimiz arasında dağlar kadar fark var. Biz maksimum bin lira bin 200 lira alırken batıda bu rakamlar minimum 2 bin - 3 bin arası." Siirt'te dershane işletmecisi Abdulvahit Kayar da "Dershanelerimizin devletin vereceği teşviklerle okula dönüşmesi zamanla koleje dönüştürülmesi bizi memnun eder. Yeter ki hükümetimiz vaat ettiği teşvikleri yerine getirsin" dedi.

'Geçiş için yeterli süre verilsin'
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da önemli yatırımları olan Açı Dershaneleri'nin kurucusu Mustafa Aydemir, sık sık bölgeye gittiğini, oradaki işletmecilerle iletişim halinde olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bu eğitim sisteminde dershanelerin kalması taraftarıyız. Eğer dönüşüm olacaksa içinde yer almak istiyoruz. Diyarbakır'da, Batman'da, Van'da, Erzurum'da dershane işleten arkadaşlarımız da aynı fikirde. Yeter ki teşvik primleri ödensin, arsa verilsin." Geçiş sürecinde yapacakları teknik çalışmalar için dershanelere süre verilmesini isteyen Aydemir, "Biz hemen harekete geçer ve dershanelerimizi öngörülen şekilde, okula çeviririz. Açık lise olarak eğitim vereceğimiz süre en az 5 yıl olmalı ki geçiş sürecinde teknik altyapımızı güçlendirebilelim. Biz 150 dershanemizle okullaşmaya hazırız" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!