Doğru bilinen yanlışlar

Sağlıklı ve formda olmak için günde sekiz bardak su içmenin ve akşamları yemek yememenin şart olduğunu düşünüyorsanız, bundan o kadar da emin olmayın!

Doğru bilinen yanlışlar

Uzmanlar, gözü kapalı bir şekilde gerçek kabul ettiğimiz bazı sağlık mitlerini fazla ciddiye almamamızı öneriyor. İşte sağlıkla ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar:


HER GÜN SEKİZ BARDAK SU İÇMELİ
Bazı uzmanlar, bunun sadece su israfı olduğunda hemfikir. 1945'te ABD'de yapılan bir araştırma; herkesin günde en az 2.5 litre su tüketmesi gerektiğini söylüyordu. Ancak burada unutulan; gereken suyun çoğunun sebze ya da meyvelerle de alınabileceğiydi. Yani bol sebze ve meyve yiyorsanız, su miktarını sekiz bardağa tamamlamanız gerekmiyor. Gün boyu içtiğiniz altı bardak çay ile de bir litre sıvı alabilirsiniz.

HAPLAR UZUN SÜRELİ KORUR
Teorik olarak, doğum kontrol haplarını bıraktıktan birkaç gün sonra bile hamile kalabilirsiniz. Jinekoloji uzmanları, "Eğer hapların koruyuculuğu uzun süreli olsaydı, onları her gün almanız gerekmezdi" diyor. Burada önemli olan; adet döneminizi ve yumurtlama günlerinizi doğru hesaplayabilmeniz.

BAŞI SICAK TUTMAK YETERLİDİR
Uzmanlara göre; başımızın diğer bölgelerimizden büyük bir farkı yok ve soğuk günlerde tüm organlarımız eşit oranda ısı kaybediyor. Soğuk havada özellikle ayaklarınızı sıcak ve kuru tutmaya çalışın. Araştırmalar; en çabuk hastalananların ayakları ıslanan kişiler olduğunu gösteriyor.

GECE YEMEK YEMEK ŞİŞMANLATIR
Zayıflığının sırrını, 'akşam 18.00'den sonra bir şey yememek' olarak açıklayan birçok kişi vardır. Fakat deneyler bunun doğru olmadığını, önemli olan tek şeyin aldığınız ve yaktığınız kalori arasındaki fark olduğunu gösteriyor. Bu kişilerin buna inanmasının nedeni ise; akşam yemek yemeyerek, günün altı saatini aç geçirmeleri ve böylece kalori tüketimlerini azaltmaları. 

ŞİŞMANLARIN BÜNYESİ YAVAŞTIR
Aslında doğru olan; bunun tam aksidir. Ne kadar kiloluysanız, o kadar çok enerji harcarsınız. Yani, yüksek bir metabolizma hızına sahip olursunuz. Eğer bir türlü zayıflayamıyorsanız, bunun nedeni metabolizma hızınız değil, yaktığınız ve aldığınız kalori miktarı arasındaki farktır. Acı baharatların bünyenizi hızlandırdığı da bir gerçektir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!